Každou žehličku musíte pravidelně čistit tímto způsobem. Zbavení se připálenin a vodního kamene markantně prodlouží její životnost

                   

Žehlička je geniální vynález, díky kterému vypadá naše ošacení skvěle. Abyste tohoto výsledku dosáhli pokaždé, musíte dbát na správnou údržbu vašeho spotřebiče. Je totiž třeba jej pravidelně čistit od připáleného textilu či plastu a od vodního kamene. Vyzkoušejte tyto geniální způsoby očisty žehličky, nad kterými nestrávíte mnoho času a nebudou vás ani téměř nic stát.

Na připáleniny platí tavné tyčinky

Veškeré připáleniny na vaší žehličce zaručeně odstraní čistící tavná tyčinka. Je vhodná na všechny typy povrchů spotřebiče a práce s ní je jednoduchá. Stačí s ní přejíždět po rozpálené žehlící ploše, dokud se neroztaví a nenabalí na sebe připálená vlákna textilu. Hmotu pak utřete do ručníku či hadru. Činnost provádějte v dostatečně větrané místnosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomůže i ocet nebo pasta

V případě, že zrovna nemáte po ruce žádný speciální čistící přípravek, postačí vám obyčejný ocet. Namočte v něm starý hadr nebo ručník a přejíždějte po něm žehličkou. Všechny připálené nečistoty se během okamžiku začnou odlepovat, otřete je tedy o hranu žehlícího prkna přikrytého nějakým starým kusem látky, který vám pak nebude líto vyhodit.

Žehlička se dá snadno vyčistit i za studena, a to za pomoci prostředku, který v koupelně najde úplně každý. Je jím zubní pasta. Přidejte ji na mírně navlhčený hadřík a krouživými pohyby otírejte připálený povrch spotřebiče. Dejte pozor, abyste přípravku na čištění zubů nepoužili moc, mohli byste zanést napařovací otvory.

iZdroj fotografie: Unsplash

Na vodní kámen jedině sodu

S vodním kamenem si poradí také jedlá soda. Dvě lžíce tohoto prášku smíchejte s jednou lžící vody a vytvořte tak bílou čistící pastu. Tu v tenké vrstvě rozetřete po žehlící ploše (napařovací otvory vynechte) a nechte působit po dobu pěti minut. Poté spotřebič otřete navlhčeným hadrem. V případě, že některé usazeniny zůstanou, proces opakujte.

Vyčistěte ji i zevnitř

Mnoho žehliček má v sobě zabudovaný speciální odvápňovací systém AntiCalc nebo Calc-Clean, díky kterému mají schopnost se zevnitř samy vyčistit. Pokud ta vaše tuto funkci nemá, nemusíte si zoufat. V poměru 1:1 smíchejte ocet s vodou a vzniklý roztok nalijte do nádržky spotřebiče. Ten zapněte a nechte pár minut napařovat. Nakonec ji propláchněte čistou vodou, abyste se zbavili štiplavého aroma kyseliny octové.

Máte nějaké vlastní triky pro údržbu žehličky nebo jste se tímto aspektem doposud nezabývali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články