Slupka zralých banánů se v ekologicky smýšlejících domácnostech používá k přípravě hnojiva pro celou zahradu. Je totiž bohatá na mnohé cenné živiny, jako je fosfor, draslík a dusík. To jsou látky, které rostliny potřebují k vytvoření silného kořenového systému, listů a pupenů. Všeobecně platí, že pokud rostliny kvetou, potřebují především draslík. Až později upotřebí i další stopové prvky jako: vápník, hořčík, křemík, železo, mangan, selen a zinek.
Jak používat banánovou slupku
Z obyčejné slupky tohoto ovoce a vody vytvoříte samostatně působící hnojivo. Pro opravdu silnou dávku živin však lze tuto tekutinu použít i jako základ do směsí, do nichž je nutné přidat další výživové složky – například superfosfáty, draselné soli, dusičnan amonný nebo močovinu. Banánové hnojivo v tomto případě nahrazuje vodu.
Organické hnojivo z banánových slupek lze doporučit pro všechny druhy zeleniny, pro ovocné keře i pro okrasnou zahradu. Receptů na jeho přípravu existuje mnoho, ale v zásadě působí velmi podobně. Hnojivo z banánu je možné použít i pro hnojení rostlin rostoucích v interiéru. V tomto případě však existuje riziko výskytu mušek octomilek.
Jak připravit hnojivo z banánu
Pokud plánujete použít banánovou slupku jako hnojivo, je třeba ji nejprve před použitím omýt horkou mýdlovou vodou. Tak se zbavíte pesticidů a dalších škodlivých látek. Poté můžete zahájit proces přípravy hnojiva. Vložte 3 až 4 kusy slupek do třílitrové nádoby, zalijte je vodou a nechte louhovat 1 až 3 dny, aby živiny pronikly do vody. Následně můžete pokojové i venkovní rostliny zalít běžným způsobem.
Tři litry hnojiva nařeďte dalšími třemi litry vody (banánové slupky nejprve vyjměte) a tekutinu použijte jako běžnou zálivku. Na běžně vzrostlou rostlinu postačí asi 500 ml této zálivky. U rostlin rostoucích doma však raději zvolte o něco menší dávku – obvykle totiž tolik živin nepotřebují.
Jakými způsoby hnojíte své rostliny na zahradě?