Sbírka 4 nejlepších domácích postřiků s ověřenou účinností. Zaženou mravence, mšice a dokonce i slimáky

                   

Nejrůznější škůdci a nemoci rostlin vás mohou připravit o celou úrodu. Nedejte jim šanci a připravte si už předem šikovné postřiky, po nichž bude stačit v případě potřeby jen sáhnout. Využijete jen pomocníky ze spíže – žádnou chemii z obchodu opravdu potřebovat nebudete.

Ochranný postřik z afrikánu

Afrikán alias aksamitník (Tagetes) se pyšní poměrně výrazným aroma. A právě proto skvěle funguje na nejrůznější škůdce. A jak si z něj připravit postřik? Vezměte 250 gramů sušených natí, trochu je podrťte a vše nasypte do 1,5 litru vody. Poté vařte 30 minut. Když tekutina vychladne, slijte ji a vylepšete ještě jednou velkou rozkrojenou cibulí.

Tu nechte v postřiku louhovat po dobu 8 hodin. Následně opět přeceďte, nařeďte vodou v poměru 1:1 a přelijte do rozprašovače. Aplikujte preventivně každý třetí den. Toto ošetření posiluje odolnost rostliny vůči chorobám a škůdcům a cíleně odpuzuje mšice i mravence. To samé zvládá koneckonců i živý aksamitník. Nevysazuje ho však v blízkosti bylinek.

Česnekový postřik na rostliny

Česnek toho dokáže dát rostlinám opravdu hodně. Především je chrání před houbovými a bakteriálními chorobami, působí na první příznaky infekce, odpuzuje škůdce rostlin a v neposlední řadě také posiluje jejich kořenový systém. Působení česneku je tedy opravdu mnohostranné, a proto se vyplatí připravit si z něj i přírodní a ekologický sprej. Nezapomeňte však, že působí především profylakticky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

A proto je velmi důležité ho začít užívat dříve, než se nemoc definitivně rozvine nebo než se na rostlinách přemnoží škůdci. Jak vyrobit česnekový postřik?

  • Vezměte asi 20 stroužků česneku a prolisujte je.
  • Rozdrcený česnek zalijte 1 litrem vody a nechte 24 hodin odstát.
  • Pak už stačí roztok jen přecedit a nalít do rozprašovače.
  • Rostliny lze ošetřovat každý druhý nebo třetí den.

Česnekový postřik proti slimákům

Potřebuje ze své zahrady vyhnat tyto obávané škůdce? Pak jim pobyt znepříjemněte právě prostřednictvím česneku. A jak na to? 30 gramů prolisovaného česneku nechte přes noc vylouhovat v 1 litru vody. Poté přeceďte a přidejte k němu asi 1 lžičku draselného mýdla nebo prostředku na mytí nádobí. Můžete použít i běžné mýdlo. Vystačíte si s množstvím 10 gramů mýdla na 1 litr postřiku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

A aby byl česnekový postřik proti slimákům co nejúčinnější, nezapomeňte důkladně postříkat nejenom všechny listy a výhonky svých rostlin, ale také substrát okolo nich. Nikdy také postřik neaplikujte během dne, když jasně svítí slunce, hrozilo by popálení listů. Postřikovače raději vezměte do ruky ráno (když není rosa) nebo večer.

Kopřivy proti mšicím a mravencům

Chcete své rostliny pohnojit a zároveň je zbavit škůdců? Pak vsaďte na kopřivy. Hodit se vám bude kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) a kopřiva žahavka (Urtica urens). Kopřivy sbírejte nejlépe před obdobím květu, obsahují koncentrované množství živin a dalších látek. Poté je nasekejte na menší kousky a vložte do vhodné nádoby (nikoli kovové) – může to být například velké vědro nebo dřevěný sud. Zalijte je vodou a přikryjte nádobu gázou nebo síťkou.

Nádoba nesmí být příliš těsně uzavřena, kyslík je totiž při fermentačních procesech nezbytný. Kopřivová kejda bohužel velmi zapáchá, proto se vyplatí ji nechat kvasit na vzdáleném konci zahrady. Zápach lze snížit přidáním čedičové moučky nebo také většího množství kozlíku lékařského. Kejdu je nutné také každý den míchat po dobu 2 až 3 týdnů. Poté ji stačí přecedit, naředit v poměru 1:20 vodou a použít jako postřik.

Jaké jsou vaše přírodní tipy při péči o zahradu?

Jak vyrobit domácí postřik z česneku proti mšicím, molicím a plísním
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články