Popel ze dřeva je na zahradě velmi užitečným pomocníkem. Pokud ho aplikujete správně, může vám skvěle pomoci vyživit trávník.
Popel ze dřeva může být pro zahradníky velmi užitečným zdrojem živin. I když na první pohled to tak nevypadá, obsahuje v sobě řadu důležitých minerálů a stopových prvků, které jsou pro růst rostlin nezbytné. V popelu se nachází zejména vápník, draslík, fosfor a hořčík. Navíc jeho alkalická reakce může být prospěšná pro půdu, která má sklon k zakyselení.
Dřevěný popel trávníku prospívá
Chcete-li použít popel k hnojení trávníku, stačí jej rovnoměrně rozsypat po celé ploše, ideálně před deštěm. Pro větší efektivitu a rovnoměrné rozdělení můžete použít také vertikutátor. Nicméně, je třeba si dávat pozor na to, abyste to s jeho dávkou nepřehnali, protože příliš vysoké pH může mít negativní vliv na růst rostlin. Pro začátek tedy rozhoďte popela raději méně a později podle potřeby přidávejte.
Popel můžete také přidat do kompostu nebo ho rovnou rozhodit na záhony. Chcete-li jej přidat do kompostu, budete potřebovat 3 až 5 kg popela na metr krychlový kompostu. Pokud jej chcete zapracovat přímo do půdy, pak ho aplikujte nejpozději 14 dní před setím nebo sázením. Pro lepší účinnost ho můžete rozmíchat s vodou a následně aplikovat jako hnojivo i přímo k rostlinám.
Které plodiny milují hnojení popelem
Popel může být prospěšný také pro růst zeleniny a ovoce, a to zejména pro cibuloviny, rajčata, papriky, cukety, dýni, jahody, rybíz či maliny. Můžete jej také použít k hnojení ovocných stromů a okrasných rostlin. Nicméně, je třeba si dávat pozor na to, abyste jej nepoužili na kyselomilné rostliny, jako jsou rododendrony, azalky, hortenzie, vřes nebo borůvky, protože může narušit pH rovnováhu v půdě, na kterou jsou tyto zelené krásky velmi citlivé. Například pro borůvky je mnohem lepší hnojení kyselou kávou sedlinou.
Jak na jaře pečovat o trávník
Celkově, popel ze dřeva je skvělým a ekonomickým způsobem, jak dodat vaší zahradě všechny důležité minerály a stopové prvky. Jeho použití k trávníku velmi prospívá, ovšem jen sám o sobě rozhodně nestačí. Aby se trávě skvěle dařilo, odstraňte z ní také suché listí, větve a další nečistoty, které se na ní nasbíraly během zimy. Vhodná je také vertikutace, jež odstraní suchá stébla a mechy a jako bonus pomůže zlepšit výživu kořenů.
A jak na zálivku? Voda je pro trávník nezbytná, a to zejména v suchém a teplém počasí. Zalévejte ho proto pravidelně, aby kořeny měly dostatek vláhy. A nezapomínejte ani na pravidelné sečení, jež podpoří růst nové trávy a zlepší vzhled trávníku. Myslete také na to, že během jara mohou v trávníku růst různé plevely. Odstraňujte je proto pravidelně, abyste zabránili jejich šíření. S těmito jednoduchými kroky bude váš trávník vypadat zdravě a krásně nejenom během jara, ale i po zbytek sezóny. Jejich aplikace se tedy rozhodně vyplatí.