Dubnové hnojení jabloní: Močovina může zdvojnásobit úrodu

Jablka patří mezi nejčastěji konzumované ovoce v České republice. Abyste si zajistili sklizeň snů, je nutné některé kroky udělat už nyní.

Proč větve jabloně usychají: Na vině může být mnoho faktorů i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mít vlastní zahradu se může jevit jako velká starost a samozřejmě s ní souvisí spousta práce a stráveného času. Pokud jste ale stejná nátura jako já, pak je pro vás zahradničení zaslouženým aktivním odpočinkem. Právě nyní je ovšem ideální doba na starost o ovocné stromy. Například pro takové jabloně je to zcela nezbytné, aby dobře plodily.

Řez stromu je nevyhnutelný

Jabloně, stejně jako hrušně, vyžadují brzy zjara řez. V prvé řadě doporučuje web NášDům odstranit všechny větve, které jsou suché, nebo zasažené nemocí či škůdcem (takové části stromu patří do bioodpadu, nikoli na kompost). Podpoříte tak zdraví stromu a omladíte jej, protože nebude muset vynakládat živiny a minerální látky v místech, kde je to již zbytečné. Pracujte vždy čistými a ideálně vydezinfikovanými nůžkami či ostrým nožem, abyste do rány nevnesli nějakou infekci. Hygiena je důležitá i v přírodě.

Zelený rozprašovač

Jabloním se bude dařit jedna báseň, chce to použít chlorid měďnatý

U mladých stromů je důležité nepodcenit výchovný řez, říká web iReceptář. Určíte si tím, jak bude růst a jakého tvaru koruna dosáhne. „Výchovný řez doporučuji každému zákazníkovi, který si mladý strom zakoupí. Především se jedná o prosvětlení koruny a odstranění konkurujících si větví. Zvýší se tím úroda i zdraví stromu,“ říká pan Jan L. z České Lípy.

Účinná látka podpoří úrodu

Dopřejte jim také výživu, která výrazně ovlivní letní a podzimní sklizeň. Ošetřete jabloně 3% roztokem močoviny. Na podzim je pak vhodné použít postřik síranu měďnatého, jak Chalupáři-Zahrádkáři psali. Plody tak budou ochráněny před škůdci a nemocemi, které jsou, bohužel, časté.

Aby vám jablka ve sklepě vydržela opravdu dlouhou dobu, musíte pro ně najít to správné místo – potřebují chlad a tmu iZdroj fotografie: Pixabay
Vaši péči ocení především jabloně. Jednoduchým postupem si zajistíte skvělou úrodu. Stačí jen sáhnout pro osvědčenou močovinu

A že na podzim nevíte, co s jablky a lezou vám už i ušima? Zkuste je naložit, jak Chalupáři-Zahrádkáři už doporučovali. Nakládané potraviny se zdaleka neomezují pouze na zelí či okurky, jak jsme zvyklí. Tato pochoutka obsahuje velké množství tělu prospěšných látek a vitamínů, které vaše tělo v zimě velmi ocení a ochrání jej před nachlazením a nemocemi.

Jak se staráte o jabloně na jaře vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články