Jablka a hrušky budou příští rok bez nemocí, v září stačí aplikovat síran měďnatý

Síran měďnatý dokáže jabloně a hrušně zbavit všech patogenů – je však třeba ho aplikovat správně a v ideálním termínu. Září je optimální.

                   

S přechodem ročních období z léta na podzim pilní sadaři vědí, že je čas připravit jabloně a hrušně na nadcházející rok. Jedním z klíčových kroků v tomto procesu je aplikace síranu měďnatého během měsíce září. Tento postup je nezbytný pro prevenci různých chorob rostlin a zajištění bohaté a zdravé úrody v následující sezóně.

Kritické první ošetření

První fáze podzimní péče o sad je zásadní. Nastává bezprostředně po sklizni, kdy si listy na ovocných stromech ještě zachovávají zelenou barvu. V této době se nejvíce projevuje několik závažných chorob (jako je strupovitost a rez). V této fázi je boj s těmito neduhy nejúčinnější, zaútočíte totiž na houbové infekce v jejich nejzranitelnějším období.

Načasování ošetření a pozdní sklizně

Pokud máte pozdně zrající jabloně a hrušně, je nezbytné je ošetřit současně s raně zrajícími odrůdami. Ideální doba pro toto ošetření je konec srpna nebo první polovina září. Pokud jde o druhé ošetření, mělo by být aplikováno na začátku listopadu nebo ke konci října. Jak na zářijovou aplikaci?

  • Ujistěte se, že vaše stromy jsou zbaveny zbytků všech plodů, které by mohly být zdrojem další infekce.
  • Pomocí postřikovače roztok síranu měďnatého rovnoměrně naneste na všechny části stromu, včetně listů, větví a kmene.
  • Dbejte na důkladné pokrytí stromu a nezapomeňte na spodní stranu listů, kde se může uchytit mnoho chorob.
  • Zbylý roztok vhodně zlikvidujte a důkladně vyčistěte své vybavení.

Proč je tento krok důležitý

Aplikací síranu měďnatého v září a dodržováním správného plánu péče o sad můžete výrazně snížit riziko napadení jabloní a hrušní mnoha obávanými chorobami. Prevence chorob je samozřejmě také klíčem k tomu, aby vaše stromy zůstaly bez chorob a abyste se v příštím roce těšili z opravdu hojné a kvalitní úrody.

Abyste si mohli příští rok užívat úrodu jablek a hrušek bez jakýchkoli patogenů, musíte se o ně právě teď správně postarat iZdroj fotografie: Freepik
Abyste si mohli příští rok užívat úrodu jablek a hrušek bez jakýchkoli patogenů, musíte se o ně právě teď správně postarat

Nezapomeňte, že dobře ošetřený sad se pečlivému zahradníkovi odmění hojností lahodných jablek a hrušek bez chorob, takže veškeré úsilí vynaložené na podzimní ošetření se vyplatí. A pokud byste rádi vsadili na ještě účinnější prostředek, pak místo samotného síranu měďnatého použijte tříprocentní tekutinu Bordeaux. Tu získáte smícháním 300 g síranu měďnatého a 450 g nehašeného vápna v 10 litrech odstáté vody. Aplikuje se ve stejných termínech jako samotný síran. Další ošetření by mělo přijít na jaře.

Jak ošetřit třešeň a višeň – podrobný návod pro všechny

Jaké jsou vaše osvědčené triky při podzimní péči o sad?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články