Jarní ošetření stromů třešně odežene škůdce a zlepší úrodu

Doplňte třešni potřebné živiny po dlouhé zimě a ochraňte strom před útokem zákeřných škůdců. Tento postřik vám pomůže jí dopřát tu nejlepší jarní péči.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Třešeň patří mezi nejoblíbenější ovocné stromy v sadech a zahradách. Nejen že jsou její červené plody skvělou pochoutkou, ale také drahocenným zdrojem vitamínů a dalších stopových prvků. Ať už jste hrdými majiteli jednoho stromu nebo celého sadu, je potřeba dopřát třešním na jaře důkladnou péči. Takto můžete stromu dodat potřebné živiny, a ještě jej ochránit před útokem škůdců. Za všechen čas a práci, kterou rostlinám na jaře věnujete, vás čeká bohatá a sladká úroda.

Chraňte své stromy už od jara

Hned s příchodem jara je spousta ovocných stromů vystavena četným útokům vylézajících škůdců. Někteří mohou přezimovat v kůře stromu, jiní vylézají z půdy. Jakmile roztaje sníh, živí se škodlivý hmyz na kořenech a kůře stromu. Nečekejte až objevíte první ohlodaná místa a začněte třešeň preventivně bránit před napadením včas. Takto ji podpoříte v dalším rozvoji a zdravém růstu.

Kdy poprvé pohnojit třešeň

První sezónní hnojení tohoto ovocného stromu si načasujte ještě na dobu, kdy se nachází v klidové fázi. První aplikaci hnojiva byste měli provést ještě předtím, než poteče míza a než se probudí pupeny. Podle lidových pověr se třešně a další ovocné stromy hnojí po prvním náletu včel za jasného a slunečného dne. Než se ale do samotného hnojení pustíte, zkontrolujte stav stromu po zimě.

Čím ještě teď pohnojit třešně iZdroj fotografie: Depositphotos

Věnujte pozornost každé větvi a odstraňte všechny spálené, poškozené a nemocné části. Z větví odstraňte zbytky starého listí a ze země odkliďte spadané listí. Ošetřete praskliny v kůře a čerstvé řezy a provzdušněte a pohnojte půdu okolo stromu. Takto třešeň po zimě připravíte na novou sezónu a podpoříte ji v dalším vývoji.

Čím hnojit třešeň na jaře

K ošetření celého stromu si můžete připravit postřik z močoviny a vody. Stačí pouze zředit 750 g močoviny s 10 l vody a celou směs důkladně promíchat. Následně směsí postříkejte celý strom včetně půdy okolo. Prostor, na který postřik aplikujete, by měl odpovídat přibližně velikosti koruny třešně. Močovina vám skvěle poslouží jako výživné hnojivo a zároveň ochrání kůru stromu i půdu před škůdci. Tímto postřikem případné škůdce zahubíte, a navíc zabráníte vzniku plísní i dalších chorob.

Ošetřete kmen i větve třešně

Po aplikaci postřiku počkejte, až směs důkladně zaschne a vybělte kmen a spodní větve stromu. Na zem nasypte vrstvu popelu a ochraňte strom před útokem mravenců. Pokud byla třešeň v minulém roce nemocná, měli byste k jejímu ošetření použít silnější přípravky nebo 100 g jednoprocentního síranu měďnatého smíchaného s 10 l vody.

Jak ošetřit třešeň a višeň

Jak ošetřujete třešně na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články