Aby vám mrazivé počasí už nikdy nezkomplikovalo odjezd z parkoviště, vyplatí se osvojit si několik triků a mít po ruce glycerin.
Strach ze zamrzlých dveří bývá v zimě mezi řidiči velmi obávaným strašákem. Vlhkost, která se v mrazu usazuje na těsnění dveří, se mění v led, a činí tak vozidlo mnohdy prakticky nedostupným. Proto je dobré vsadit na preventivní opatření, která těmto nepříjemnostem zabrání.
Prevence zamrzání dveří u auta
Lék na obávanou námrazu je k dispozici v místní lékárně v podobě glycerinu. A jak ho použít? Nejprve důkladně otřete těsnění a ujistěte se, že jsou suchá. Poté nalijte glycerin na látkový hadřík a začněte jej vtírat do gumového povrchu. Pro zachování účinnosti ošetření se doporučuje pravidelné opakování – nejlépe jednou za 2 měsíce.
Další preventivní opatření
Pro ty, kteří nemají garáž, se osvědčuje ochrana vozidla krytem. Robustní kryt chrání vůz před sněhem, ledem a vlhkostí a snižuje pravděpodobnost zamrznutí dveří. K jemnému zahřátí těsnění u dveří pak lze použít běžný fén vypůjčený z domácnosti, jak doporučuje web AutoFórum. Redaktoři portálu TN zase doporučují zahřátí klíče zapalovačem a jeho opatrné zasunutí do zámku. Dveře by se poté měly otevřít zcela bez potíží.
A velmi podobně by mělo fungovat i nahřátí zámku. Stačí k němu přiložit jakýkoli teplý předmět (v okolí často vídám takové ty gelové zahřívací polštářky na ruce, v nichž stačí pohnout plíškem a začnou sálat) a chvíli počkat. Za chvíli rozmrzne úplně sám.
Pomůže i přípravek WD-40
WD-40 je multifunkční mazivo, které také může být použito i při odmrazování zamrzlého auta. Alespoň to tvrdí náš čtenář Ivan K. z Osoblahy. A v e-mailu přidal i několik kroků, jak postupovat:
- „Rozprašte WD-40 na zamrzlá místa.
- Nechte látku působit alespoň několik minut, aby se rozpustil led a snížila se jeho adheze.
- Poté zkuste jemně pootočit klíčem v zámku, aby se odemkl.
- Opakujte postup podle potřeby.“
Pomoci může i nemrznoucí kapalina
Můj dědeček používá jiný trik – zamrzlý zámek na autě polévá nemrznoucí kapalinou. Nenašel u toho žádné nevýhody – snad jen to, že chvíli trvá, než celý postup zafunguje. Některé zdroje však před použitím tohoto prostředku varují a poukazují na možné poškození laku.
S čistým svědomím však můžu říct, že za ta léta, co děda tento postup praktikuje, si nikdy ničeho podobného nevšiml. A to je na své pečlivé udržované autíčko jinak opravdu citlivý. Chalupáři-Zahrádkáři také v minulosti poradili s rozmrazováním skel automobilu nebo ukázali, proč je výhodné nechávat v autě hygienickou vložku.