Dveře od auta už nikdy nezamrznou, pomůže obyčejný glycerin

Aby vám mrazivé počasí už nikdy nezkomplikovalo odjezd z parkoviště, vyplatí se osvojit si několik triků a mít po ruce glycerin.

Dveře od auta už nikdy nezamrznou, stačí si vzít k ruce glycerin i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Strach ze zamrzlých dveří bývá v zimě mezi řidiči velmi obávaným strašákem. Vlhkost, která se v mrazu usazuje na těsnění dveří, se mění v led, a činí tak vozidlo mnohdy prakticky nedostupným. Proto je dobré vsadit na preventivní opatření, která těmto nepříjemnostem zabrání.

Prevence zamrzání dveří u auta

Lék na obávanou námrazu je k dispozici v místní lékárně v podobě glycerinu. A jak ho použít? Nejprve důkladně otřete těsnění a ujistěte se, že jsou suchá. Poté nalijte glycerin na látkový hadřík a začněte jej vtírat do gumového povrchu. Pro zachování účinnosti ošetření se doporučuje pravidelné opakování – nejlépe jednou za 2 měsíce.

Kuna dokáže zničit chalupu, dům i auto. Nejlépe se jí zbavíte pomocí šikovně navržené pasti se staročeskou návnadou

Další preventivní opatření

Pro ty, kteří nemají garáž, se osvědčuje ochrana vozidla krytem. Robustní kryt chrání vůz před sněhem, ledem a vlhkostí a snižuje pravděpodobnost zamrznutí dveří. K jemnému zahřátí těsnění u dveří pak lze použít běžný fén vypůjčený z domácnosti, jak doporučuje web AutoFórum. Redaktoři portálu TN zase doporučují zahřátí klíče zapalovačem a jeho opatrné zasunutí do zámku. Dveře by se poté měly otevřít zcela bez potíží.

Lék na obávanou námrazu je k dispozici v místní lékárně v podobě glycerinu iZdroj fotografie: Depositphotos
Lék na obávanou námrazu je k dispozici v místní lékárně v podobě glycerinu

A velmi podobně by mělo fungovat i nahřátí zámku. Stačí k němu přiložit jakýkoli teplý předmět (v okolí často vídám takové ty gelové zahřívací polštářky na ruce, v nichž stačí pohnout plíškem a začnou sálat) a chvíli počkat. Za chvíli rozmrzne úplně sám.

Pomůže i přípravek WD-40

WD-40 je multifunkční mazivo, které také může být použito i při odmrazování zamrzlého auta. Alespoň to tvrdí náš čtenář Ivan K. z Osoblahy. A v e-mailu přidal i několik kroků, jak postupovat:

  • Rozprašte WD-40 na zamrzlá místa.
  • Nechte látku působit alespoň několik minut, aby se rozpustil led a snížila se jeho adheze.
  • Poté zkuste jemně pootočit klíčem v zámku, aby se odemkl.
  • Opakujte postup podle potřeby.“
Mlžení oken v autě zabrání ponožka naplněná neobvyklým materiálem iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud se nechcete na svém automobilu potýkat s nepříjemně namrzlými skly, musíte provést vhodná opatření – pomůže vám třeba glycerin

Pomoci může i nemrznoucí kapalina

Můj dědeček používá jiný trik – zamrzlý zámek na autě polévá nemrznoucí kapalinou. Nenašel u toho žádné nevýhody – snad jen to, že chvíli trvá, než celý postup zafunguje. Některé zdroje však před použitím tohoto prostředku varují a poukazují na možné poškození laku.

S čistým svědomím však můžu říct, že za ta léta, co děda tento postup praktikuje, si nikdy ničeho podobného nevšiml. A to je na své pečlivé udržované autíčko jinak opravdu citlivý. Chalupáři-Zahrádkáři také v minulosti poradili s rozmrazováním skel automobilu nebo ukázali, proč je výhodné nechávat v autě hygienickou vložku.

Jaké jsou vaše zimní automobilové vychytávky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články