Dvířka pračky nechte po vyprání otevřená, zamezíte tak vzniku plísní

Pokud se chcete postarat o svou pračku správně a prodloužit její životnost, pak se naučte jednoduše nechávat dvířka otevřená.

Jak ušetřit při praní: Někdy stačí dávat do pračky méně prádla i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pračka je v domácnosti nepostradatelná a neúnavně se stará o čistotu našeho oblečení. Tento důležitý spotřebič se však může stát živnou půdou pro plísně a bakterie, pokud se o něj nestaráme správně, jak informuje web AAzdraví.

Předcházení vzniku plísní

Na pryžovém těsnění pračky může plíseň vzniknout velmi snadno, a to v důsledku zachycené vlhkosti a zbytků pracích prostředků. Abyste tomu předešli, je zásadní nechávat dvířka pračky po každém praní otevřená, jak radí web Zahrada.Firenews. „To umožňuje lepší proudění vzduchu a zabraňuje hromadění vlhkosti, což brání vzniku plísní,“ radí čtenářka Klára S. z Brandýsu nad Labem. To však nemusí vždy stačit.

Pokud se plíseň na gumovém těsnění již vytvořila, je nutné okamžitě jednat. Smíchejte ocet s vodou ve stejném poměru a postižená místa po umytí otřete. Následně nechte dveře otevřené, abyste zajistili jejich úplné vyschnutí. Kromě toho může jednou za měsíc spustit cyklus praní naprázdno za tepla s šálkem octa nebo čisticího prostředku na pračky, který pomůže odstranit plísně a bakterie. Já pak při opravdu silném znečištění používám kyselinu citronovou.

praní prádla iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby byla vaše pračka vždy v absolutně perfektní kondici, musíte se o ni správně postarat – a mnohdy k tomu stačí málo

Bezpečnostní opatření a údržba

Existují však situace, ve kterých je lepší nechat dvířka pračky zavřená, i kdyby to mělo zkrátit životnost vašeho spotřebiče.

  • Bezpečnost dětí: Malé děti mohou lézt do bubnu pračky, což představuje značné riziko. Navíc by mohly přijít do kontaktu se zbytky pracího prostředku, což může být škodlivé.
  • Bezpečnost domácích zvířat: V domácnostech s domácími mazlíčky je vhodné mít dvířka pračky zavřená, aby se předešlo nehodám se zvědavými zvířaty.

Čím je pračka čistější, tím déle nám vydrží: Její životnost prodlouží ocet – dezinfikuje, čistí a ničí vodní kámen

Pravidelná kontrola je nezbytná

Součástí vaší pravidelné rutiny by se měla stát i pravidelná kontrola gumového těsnění pračky. V záhybech se mohou hromadit zbytky špíny a vlhkost, což vytváří ideální prostředí pro vznik plísní a bakterií. Pokud ve svém těsnění najdete praskliny nebo jiné problémy, zvažte jeho výměnu, abyste zabránili úniku vody a dalšímu poškození spotřebiče.

Pokud se potýkáte s nepříjemným aroma, které se line z vaší pračky, musíte rychle zasáhnout – uvnitř totiž začaly bujet škodlivé plísně iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud se potýkáte s nepříjemným aroma, které se line z vaší pračky, musíte rychle zasáhnout – uvnitř totiž začaly bujet škodlivé plísně

Dodržováním těchto pokynů nejen zabráníte vzniku plísní a zajistíte bezpečnost členů domácnosti, ale také prodloužíte životnost pračky a zajistíte, že vám bude i nadále perfektně sloužit. Chalupáři-Zahrádkáři také radí, jak octem prodloužit životnost pračky a jak ho použít pro čištění koupelny. Je to opravdu velmi jednoduché.

Spodní filtr bývá při údržbě pračky často opomenut – podívejte se, jak se o něj postarat

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro údržbu pračky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články