Hořká dýně je nejen nechutná, ale také zdraví nebezpečná. Může za to toxin cucurbitacin, který s tělem dokáže pořádně zamávat. Naučte se ji rozeznat.
Dýňová sezóna je v plném proudu, obchody i zahrady se hemží tykvemi nejrůznějších druhů, od klasické dýně obecné, populární hokkaido, máslové a špagetové až po ozdobné, které se k jídlu nehodí, zato ozdobí každou zahradu i interiér. Většina lidí však dýně miluje pro jejich chuť a variabilitu při kuchyňské přípravě. Zklamáním je, když je dýně hořká. Své o tom ví pan Karel ze Svitav: „Loni byly všechny dýně ze zahrady hořké. Naštěstí jsme to zjistili dřív, než jsme z nich něco uvařili.“ Nejen, že by si na dýních pan Karel nepochutnal, ale zaplatit by mohl i svým zdravím.
Hořká chuť je u dýně varování
Pokud jste při vaření zjistili, že dýně nemá typickou máslovou chuť, ale je nechutně hořká, nechte si na ni zajít chuť. Tepelnou úpravou se vám možná podaří hořkost potlačit, toxická látka, která ji má na svědomí, však v zelenině zůstane. Řeč je o cucurbitacinu, toxinu, který může mít po požití za následek tzv. toxic squash syndrom neboli syndrom jedovaté dýně, jak varuje web SimpleMost. Upozorňuje také, že v krajním případě může dojít i k ohrožení na životě nebo dokonce ke smrti.
Při otravě dýní vyhledejte lékařskou pomoc
Pokud někoho hořká chuť dýně od její konzumace přeci jen neodradí, mohou se u něho objevit příznaky, před kterými varuje web CcmHhealth – průjem, zvracení, bolesti břicha, v horším případě mohou být postižena i játra, žlučník, ledviny nebo slinivka. V případě, že u sebe nebo někoho z blízkých máte podezření na otravu dýní, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Otravu nemusí mít na svědomí jen dýně, cucurbitacin se objevuje i v cuketách a okurkách. Chalupáři-Zahrádkáři poradili, jak okurky pěstovat, aby se jim hořkost vyhnula.
Jak poznat dokonale zralou dýni
Co tedy dělat, když si chcete na záhonku nebo v obchodě vybrat opravdu perfektní dýni? Podívejte se na její stopku. Pokud je zdřevnatělá, pak jste našli krásně zralou dýni (naopak zelená a hladká svědčí o podtržení a tedy nezralosti). Dobrým ukazatelem je i tvrdost slupky – pokud na ní nedokážete nehtem zanechat žádnou stopu, pak je vše v pořádku.