Domácí osvěžovač ze dvou surovin: Pár hřebíčků zapíchaných v pomeranči provoní celou domácnost

Pokud se potýkáte s nepříjemným zápachem v domě, můžete vsadit na sílu hřebíčku. Stačí ho jen zapíchat do obyčejného pomeranče.

i Zdroj fotografie: Densvenskabjörnen4 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud se ve svém domě potýkáte s nepříjemný zápachem, může vám od něj pomoci jeden docela obyčejný pomocník – tedy lépe řečeno dva. Potřebovat budete jeden kus ovoce, vylepšený o běžně dostupné koření. Můžete si tak vytvořit opravdu účinný osvěžovač vzduchu, který navíc vydrží vonět po mnoho dní.

Jak provonět dům hřebíčkem

Provonění domu pomocí hřebíčku zapíchaného v pomeranči je velmi jednoduché. Stačí vám na to pouze pár kroků:

  • Budete potřebovat čerstvý pomeranč a hřebíček. Ten si zvolte co nejkvalitnější, protože bude mít intenzivní vůni.
  • Pomeranč rozřízněte napůl (ale můžete ho ponechat i vcelku). Poté do každé půlky pomeranče zapíchněte několik hřebíčků.
  • Umístěte pomeranče s hřebíčky na různá místa v místnosti. Doporučujeme je položit na stůl, okenní parapet nebo třeba na poličky.
  • Nechte pomeranče s hřebíčky působit po dobu několika hodin nebo dokud si nevšimnete, že se v místnosti rozšířila příjemná vůně. Samozřejmě tu však mohou zůstat bez problémů i několik dní.

Tento trik s pomeranči a hřebíčkem je účinný a přirozený způsob, jak provonět váš domov. Můžete ho vyzkoušet kdykoliv, kdy chcete mít v místnosti příjemnou a svěží vůni. Myslete však na to, že jak bude pomeranč postupně hnít, začne z něj odkapávat nepříjemně páchnoucí tekutina. Buďte proto připraveni ho včas vyměnit a pro jistotu pod něj umístěte vhodnou podložku.

Další využití hřebíčku v domácnosti

Tím však použití tohoto užitečného koření v domácnost nekončí. Pomůže vám třeba i při odstraňování zápachu z lednice. Do textilního sáčku nebo třeba utěrky vložte několik hřebíčků a umístěte je do lednice. Hřebíček pomůže odstranit nepříjemný zápach a nahradí ho svěží vůní. Skvěle také odpudí moly v šatnících a v jiných skladovacích prostorech. Milujete čaj? Pak hřebíčkem jednoduše zlepšíte jeho vlastnosti Pokud do čaje přidáte několik hřebíčků, tak tím obohatíte jeho chuť, a navíc i zlepšíte trávení.

Jak efektivně provonět dům hřebíčkem zapíchaným v pomeranči iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud trpíte bolestí zubů, zkuste na bolavý zub přiložit kousek vatového tamponu s několika kousky hřebíčku. Hřebíček má anestetické vlastnosti, které vám mohou pomoci zmírnit bolest. A vyrobit si můžete i velmi rychle působící přírodní osvěžovač vzduchu. Pokud totiž do hrnce s vodou přidáte pár kapek esenciálního oleje z hřebíčku, nebo do vody ponoříte několik hřebíčků a pak ji necháte vřít, uvolní se z hrnce velmi rychle příjemné aroma, které dodá vaší domácnosti příjemnou vůni.

DIY přírodní čistič vzduchu

Vytvořit si také můžete perfektní přírodní čistič a osvěžovač vzduchu, a to smícháním vody, octu a několika hřebíčků (nebo můžete vsadit na domácí potpourri). Tento roztok jednoduše nastříkejte do místnosti, pomůže vám odstranit zápach a znečištění. Tyto nápady tvoří pouze několik málo příkladů, jak je možné využít hřebíček v domácnosti. Toto koření má opravdu mnoho užitečných vlastností a při správném použití může být opravdu perfektní (a levnou) alternativou k chemickým produktům.

Jakým způsobem osvěžujete svou domácnost vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články