Všichni milovníci zdravé výživy nedají na banán dopustit. Obsahuje totiž celou řadu cenných živin, v jejichž čele stojí železo, vitamíny skupiny B (zejména B12 a B6), vitamíny C, D a E a také draslík, zinek, mangan, vápník, měď apod. Prospívají ovšem nejenom nám, ale také rostlinám. Jak je využít co nejlépe? Připravte si z nich účinné hnojivo.
Hodí se banánová slupka i samotná dřeň
Hnojení slupkou od banánu je rozhodně známější. A není divu. Využíváme tak totiž odpad z domácnosti tím nejlepší způsobem. Jak si tedy toto hnojivo připravit? Jednoduše slupku vezměte a vložte ji do vhodné nádoby nebo přímo do konvičky. Zalijte ji vodou a nechte 24 hodin louhovat. Roztok poté přeceďte a použijte místo běžné zálivky, a to klidně každý týden.
Po jednom louhování však slupky rozhodně nemusíte vyhazovat. Jednoduše je přelijte znovu a nechte vyluhovat ještě jednou nebo dvakrát. Nemusíte se bát přehnojení rostlin. Jde o přírodní živiny, které se dobře vstřebávají a při hnojení jednou týdně podobné riziko zaručeně nehrozí.
Hnojivo z banánové dužiny budete mít k ruce okamžitě
Zatímco slupky se musí dlouho louhovat, pro měkký vnitřek banánu to neplatí. Ovoce oloupejte a dřeň rozmačkejte. Poté ji zalijte vodou (na jeden zralý banán stačí jedna sklenice), dobře promíchejte a použijte jako zálivku. Jde o opravdu ultrarychlou pomoc vhodnou pro nemocné nebo dokonce odumírající rostliny. Navíc je levná a vždy dostupná. Hnojení opakujte každý týden, po dvou měsících pak frekvenci snižte na polovinu.
Další šikovné rady pro péči o nemocné květiny
Ujistěte se, že nemocné rostliny mají v pořádku kořeny. Vyjměte je z květináče a odstraňte všechny suché nebo hnědé kořeny (zdravý kořen je uvnitř vždy bílý). Nemocnou rostlinu umístěte mimo dosah přímého slunečního záření a uzpůsobte jí i zálivku. Do dvou týdnů by se její stav měl značně zlepšit.