Enormní úrodu paprik v roce 2023 zařídí zálivka z droždí

Pokud letos toužíte po opravdu perfektní úrodě lahodných a sladkých paprik, pak sáhněte do spíže pro balíček s droždím.

pěstování paprik i Zdroj fotografie: Rob Bertholf / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Papriky jsou všestrannou a oblíbenou zeleninou známou svými zářivými barvami, výraznou chutí a výživovou hodnotou. Pokud chcete v roce 2023 dosáhnout obrovské úrody paprik, mohlo by vám pomoci používání docela obyčejné kvasnicové zálivky.

Proč používat právě kvasnice

Kvasnicová zálivka je přírodní a organické hnojivo, které využívá sílu kvasinek ke zvýšení růstu a produktivity rostlin. Vzniká díky aktivitě kvasinek, při níž se uvolňují prospěšné sloučeniny, jako jsou aminokyseliny, vitamíny, enzymy a hormony podporující růst. Při správné aplikaci nabízí kvasnicová zálivka při pěstování papriky několik výhod:

  • Stimuluje vývoj kořenů: Aminokyseliny a růstové hormony obsažené v zálivce z kvasnic mají pozitivní vliv na vývoj kořenů. Podporují silný a zdravý kořenový systém a umožňují paprikám účinněji přijímat z půdy základní živiny a vodu. Lepší růst kořenů následně vede ke zvýšení vitality a produktivity rostlin.
  • Zlepšuje příjem živin: Kvasnicová zálivka podporuje uvolňování enzymů, které napomáhají rozkladu a vstřebávání živin. Papriky tak mají přístup k širšímu spektru živin obsažených v půdě, což vede ke zlepšení jejich celkového zdravotního stavu a zvýšení výnosů.
  • Zvyšuje imunitu rostlin: Přírodní sloučeniny obsažené v zálivce z kvasnic pomáhají posilovat obranné mechanismy rostlin. Posílením imunitního systému se papriky stávají odolnějšími vůči chorobám, škůdcům a stresu z prostředí, takže mohou dosáhnout svého plného výnosového potenciálu
  • Násobí kvetení a tvorbu plodů: Kvasinky obsahují růstové hormony, jako jsou auxiny a cytokininy, které stimulují kvetení a tvorbu plodů paprik. Díky zvýšené tvorbě květů se výrazně zvyšuje množství vypěstované úrody.

Použití kvasnicové zálivky pro papriky

Chcete-li co nejlépe využít zálivku kvasnicemi, zařaďte do péče o tuto zeleninu několik následujících bodů:

  • Příprava půdy: Před aplikací zálivky z kvasnic se ujistěte, že je půda dobře připravená a zbavená plevele a nečistot. Kyprá a dobře odvodněná struktura půdy usnadní správné rozložení a absorpci zálivky kvasnicemi.
  • Způsob aplikace: Kvasnice lze aplikovat jako kapalné nebo granulované hnojivo. Kapalnou formu lze rozprašovat na listy nebo do půdy, zatímco granulovanou formu lze zapracovat do půdy při výsadbě.
přesazování paprik iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy hnojit papriky kvasnicemi

Kvasnice vždy aplikujte v klíčových růstových fázích svých keřů, například při přesazování nebo těsně před květem a při tvorbě plodů. Rostliny tak získají potřebnou vzpruhu, která optimalizuje jejich růstový a výnosový potenciál. Zálivka kvasnicemi ovšem může být i součástí pravidelného plánu hnojení během celého vegetačního období.

V takovém případě ji však musíte kombinovat i s další výživou. A nesmíte zapomínat ani na další faktory, které mohou úrodu paprik ovlivnit. Myslete například na jejich dostatečné vystavení slunečnímu záření, ochranu proti škůdcům a chorobám a samozřejmě i na pravidelné sledování zdravotního stavu rostlin. A v případě potřeby přidejte paprikám hnojiva s obsahem draslíku nebo dalších potřebných látek.

Jak se o své papriky staráte v sezóně vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články