Hliníková fólie funguje dobře i na zahradě: Ochrání rostliny a odežene škůdce

Pokud aplikujete alobal na své zahradě správně, můžete se postarat o škůdce a zvýšit účinky v zimě skoro nedostupného slunečního záření.

Alobal rozhodně nemusíte využívat jen v kuchyni – jeho správná aplikace vám při pěstování rostlin pomůže vyřešit celou řadu problémů i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jedním z nejzajímavějších využití hliníkové fólie v zahradnictví je podle webu NašeZahrada její schopnost využívat sluneční světlo. Reflexní povaha fólie ho pomáhá nasměrovat k sazenicím, čímž zvyšuje efektivitu jejich růstu. Vytvořením jednoduché reflexní komory z kartonové krabice vyložené hliníkovou fólií tak lze připravit semenáčkům příznivé prostředí pro klíčení.

Odhánění ptáků a zvířat

Použití proužků hliníkové fólie strategicky umístěných kolem rostlin nebo přivázaných k větvím slouží jako jednoduchý, ale účinný odstrašující prostředek. Ptáci mají přirozený odpor k lesklým a hlučným předmětům. Proto odrazivý povrch hliníkové fólie spolu se šustivým zvukem, který vydává ve větru, tyto tvory odrazuje a chrání tak zahradní produkty,“ napsal nám do redakce pan Tomáš Z. z Třebechovic pod Orebem.

Ochrana proti vysoké zvěři

Jeleni a srnci mají v zimě sklon okusovat mladé stromky a rostliny. Od jejich aktivit je ovšem může odradit široký pás hliníkové fólie omotaný kolem kmenů stromů – musí však sahat alespoň 50 cm vysoko. Reflexní vlastnosti a zvláštní struktura fólie dokáže od stromků zahnat i ty největší hladovce. Čas od času však musíte alobal vyměnit – jakmile se potrhá, už nefunguje.

Bariéra proti slimákům a plžům

Hliníková fólie slouží podle magazínu iReceptář také jako odstrašující prostředek proti nenasytnému apetitu slimáků a plžů, kteří dokážou zdecimovat zeleninu na zahradě doslova přes noc. Zakrytím půdy kolem rostlin fólií a jejím zajištěním kameny nebo začleněním natrhaných proužků fólie do mulče lze vytvořit překážku, která tyto škůdce odradí. Na webu Chalupáři-Zahrádkáři jsme psali také tom, jak může pomoci pokojovým květinám, které se zrovna nemají k světu a ukázali jsme, jak ho použít při čištění příborů.

Pokud se chcete cítit opravdu v bezpečí, pak si vezměte k ruce nenápadného pomocníka – kousek obyčejné alobalové fólie iZdroj fotografie: Pixabay
Alobal rozhodně nemusíte využívat jen v kuchyni – jeho správná aplikace vám při pěstování rostlin pomůže vyřešit celou řadu problémů

Hliníková fólie, která je v zahradnictví často přehlížena, se tedy rozhodně ukazuje jako ekologické, nákladově efektivní a mnohostranné řešení různých problémů, které se vyskytují při péči o prosperující zahradu. Její reflexní povaha spolu se schopností odrazovat škůdce a chránit rostliny je pro zahrádkáře, kteří hledají udržitelné a účinné prostředky pro pěstování, opravdu neocenitelná. Já tedy určitě budu mít odteď jednu roli vždy po ruce.

Jaké přírodní způsoby ochrany své zahrady používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články