Hnojivo z kartonových krabic používá babička už 40 let, kvůli skvělým účinkům je skladujeme po kilech

Kartonové krabice nemusí být jen bezcenným odpadem. Na zahradě je ještě můžete velmi dobře využít třeba jako hnojivo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / TinaM / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hnojení rostlin nemusí být nijak nákladné ani náročné. Využít totiž můžete i to, co byste jinak bez využití zakopali do popelnice. Na mysli máme například kartonové krabice. Pokud se je naučíte používat tím správným způsobem, mohou rostliny skvěle vyživit, a jako bonus také o něco více přispějete k ekologičnosti své domácnosti. Nejde o žádný nesmysl – kartonové krabice skutečně na zahradě využití najdou.

Kartonové krabice jako hnojivo

Pro začátek odneste všechny zbytky kartonu v domácnosti na jednu hromadu – bude se vám tak s nimi lépe manipulovat. Je to opravdu důležité, protože je musíte zbavit všech věcí, které by se v půdě jen tak nerozložily. Jde především i zbytky izolepy nebo nejrůznějších kovových sponek. Ty jednoduše odstraňte a pokud je to třeba, natrhejte nebo nařežte karton na menší kusy.

Jak vyrobit hnojivo z kartonu

Nyní je třeba kdekoliv na zahradě vyhloubit mělkou jámu, do které se všechen karton pohodlně vejde. Mírně ho zalijte vodou, navršte zbývají hlínu, a nakonec ještě jednou zavlažte. Jde o velmi důležitý proces – bez přidání vláhy totiž rozložení kartónu ani nezačne. A není vhodné se příliš spoléhat na přirozené srážky. A to především v aktuálním chladném období. Během jara nebývá takováto péče nutná.

Jak vyrobit hnojivo z kartonu iZdroj fotografie: Depositphotos

Nyní je třeba několik měsíců počkat. Během léta je vznik hnojiva poměrně rychlý – obvykle k němu postačí dva měsíce. Pokud ho ovšem připravujete na podzim, bude nejlepší nechat karton v zemi až do jara. Poté ho totiž budete moci použít hned při výsevu nebo výsadbě plodin na svou zahradu. A co si s ním tedy potom počít? Jeho použití je jednoduché.

Použití kartonu jako hnojiva

Jakmile je karton částečně rozložený, stačí ho jen použít. Pokud jste to předtím neudělali, natrhejte jej teď na menší části. Poté na záhonech vytvořte rýhy, které použijete k výsevu nebo výsadbě rostlin a karton naskládejte na jejich dno. Tady se začne rozkládat a bude plnit půdu živinami a jako bonus při tomto procesu vznikne i teplo, které urychlí vývoj semínek i sazenic. Nespoléhejte však na to, že jím rostliny zásobíte po celý jejich život. Přísun živin je spíše doplňkový, rozhodně je tedy musíte přihnojit i standardně.

Karton jako šikovný mulč

Karton však můžete na zahradě využít i jiným způsobem. Stačí, pokud ho nastříháte na menší kusy (nebo do něj vyřežete či vystřihnete odpovídající otvory) a můžete ho použít jako mulč na záhony. Lze s ním například obložit jahody před zimou nebo ho použít jako vrstvu na aktuálně nepoužívané záhony, které chcete uchránit před růstem plevele. I tady obohatí rozložený karton půdu o cenné živiny. A pokud ho nemáte dostatek, můžete místo něj použít i staré noviny.

Jak vyrobit hnojivo z kartonu iZdroj fotografie: Depositphotos

Ale dejte si pozor, aby šlo opravdu o ty staré a poctivé. Moderní letáky na křídovém papíru vám ani zdaleka takovou službu neudělají. Rozkládají se totiž pomaleji a do záhonů se z nich mohou uvolňovat i některé škodliviny. Ty proto jako mulč ani jako hnojivo rozhodně nepoužívejte.

Jaké jsou vaše nevšední tipy pro recyklaci odpadu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články