Hnůj už nebude potřeba, zahradu vyživí hnojivo z plevele

Pampeliška nebo také smetánka lékařská je nepříjemným plevelem. Vyrobte si z ní účinné hnojivo pro úplně celou zahradu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pampelišky (pampeliška smetánka nebo také smetánka lékařská – Taraxacum sect. Taraxacum Kirschner et al.) jsou často vnímány jako obtížný plevel, kterého se lze zbavit jen velmi obtížně. Tyto zářivě žluté květy však ve skutečnosti mají mnoho prospěšných vlastností. A to nemáme na mysli jen jejich léčivé schopnosti – skvěle poslouží i jako základ domácího hnojiva. Jde o velmi levný, a přitom efektivní způsob, jak rostlinám poskytnout živiny, podpořit jejich růst a celkové zdraví.

Nasbírejte čerstvé pampelišky

Prvním krokem při přípravě fermentovaného hnojiva je sběr čerstvých a zdravých pampelišek. Vyberte místo, kde se nepoužívají pesticidy a jiná chemická kontaminace. Nejlepší je sbírat květiny za slunečného dne, kdy jsou plně otevřené a s maximem prospěšných látek. Použít samozřejmě můžete (a měli byste) vše – květy, nať i kořeny.

Nasekejte nebo rozdrťte pampelišky

Chcete-li z pampelišek uvolnit šťávu a enzymy, můžete je buď nasekat na malé kousky, nebo je rozdrtit pomocí hmoždíře. Rozbití rostlinného materiálu napomůže fermentačnímu procesu.

Přidejte trochu cukru

Cukr působí jako zdroj živin pro bakterie zapojené do fermentačního procesu. Do rozdrceného rostlinného materiálu proto přidejte malé množství cukru, například 1 až 2 polévkové lžíce na 500 gramů pampelišek. Dobře promíchejte, abyste zajistili rovnoměrné rozložení.

Cibulové slupky nemají v koši co dělat, na zahradě ještě mají užitek iZdroj fotografie: Depositphotos

Proces fermentace potřebuje čas

Směs pampelišek a cukru přendejte do velké skleněné nebo keramické nádoby (v nouzi postačí i ta plastová, kovou však nepoužívejte). Vyberte nádobu, která je dostatečně prostorná a nikdy ji nenaplňujte zcela (jinak překypí). Nádobu přikryjte látkou nebo síťkou, aby se dovnitř nedostal hmyz, a zároveň bylo zachováno proudění vzduchu. Nádobu postavte na teplé a tmavé místo, a nechte pampelišky ve vodě fermentovat nejlépe při teplotě kolem 20 až 25 °C. Směs nechte fermentovat 2 až 3 týdny.

Scezení hotové kapaliny

Během tohoto období se hnojivo postupně rozloží a vznikne z něj velmi účinná výživná směs pro vaši zahradu. Po 2 až 3 týdnech připravte další nádobu nebo kbelík s víkem. Zkontrolujte, jestli je už hnojivo hotové – na jeho hladině se musí přestat tvořit pěna. Fermentovanou směs přeceďte přes sítko nebo plátýnko, aby se oddělila tekutina od pevných částic. Výsledná tekutina je vaše fermentované pampeliškové hnojivo.

Hnůj už nepotřebujete, zahradu vyživí hnojivo z pampelišek iZdroj fotografie: Depositphotos

Skladování a aplikace hnojiva z pampelišek

Fermentované hnojivo skladujte v těsně uzavřené nádobě na chladném a tmavém místě. Před použitím ho můžete naředit vodou v poměru 1:10. Toto zředěné hnojivo pak můžete aplikovat na své rostliny jako výživnou podporu. Fermentované hnojivo vyrobené z pampelišek je bohaté na živiny a prospěšné mikroorganismy, které mohou výrazně podpořit růst a vitalitu rostlin.

Jeho organická povaha z něj dělá ekologickou alternativu k syntetickým hnojivům. Používáním tohoto domácího hnojiva nejen snížíte svůj dopad na životní prostředí, ale také ušetříte peníze za komerční produkty. Jeho pravidelná aplikace každých několik týdnů zajistí vaši zahradě nepřetržitý přísun živin, což povede ke zdravějšímu a robustnějšímu růstu rostlin. A velmi podobně působí také podomácku vypěstovaná chlorella.

Jak svou zahradu vyživujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články