Tekoucí voda z vodovodu není občas nejlepší. Obsahuje mnoho nečistot, jako je železo, vápník, hořčík a další sloučeniny, které mají za následek tvrdnutí vody. Na nádobí se mohou objevit šupiny, které musíte pořad odstraňovat. Rychlovarná konvice trpí nejvíce, protože se v ní voda neustále vaří.
Konvici můžete vyčistit chemickými prostředky nebo zkusit jedlou sodu
V obchodě najdete spoustu přípravků, které vám garantují úplné vyčištění znečištěné konvice. Doma si ale můžete poradit pomocí jedlé sody, která je ideálním pomocník na odstraňování nejen vodního kamene. Navíc je to levná a snadná metoda čištění. Rychlovarné konvice jsou vyrobené z různých materiálů:
- Plast
- Keramika
- Smalt
- Hliník
- Nerezová ocel
Na všechny tyto materiály můžete jedlou sodu použít. Existuje několik možností, jak konvici vyčistit. Konvici naplňte vodou, přidejte 1-2 lžíce jedlé sody a přiveďte k varu. Vařte půl hodiny, nechte vychladnout, studenou vodu vylijte a vyčistěte vnitřek stěny od jedlé sody. Konvici poté několikrát omyjte čistou tekoucí vodou nebo vařte vodu již bez přidání sody. Vnější část konvice můžete vyčistit stejným způsobem.
Přidat do konvice můžete také citronovou šťávu
Do vody na vyčištění můžete kromě jedlé sody nasypat také 1-2 lžičky citronové šťávy nebo s půl hrnkem octa. Po tomto uvaření stačí jen stěny konvice důkladně umýt, a konvici nechat několikrát převařit čistou vodou. Kromě toho ale můžete doma využít také jiné suroviny, jako je jablečná slupka, okurkový nálev, kyselé mléko nebo syrovátka.
Do konvice dejte slaný nálev nebo jiný prostředek a nechte vařit 1,5 hodiny. U konvic je největším problémem vyčištění spirály. V této situaci vám pomůže kyselina citronová. Stejně jako u sody, přidejte do vody dvě lžičky kyseliny a nechte uvařit v konvici. Poté opláchněte vodou.
Nejlepším způsobem je předejít tvorbě vodního kamene. Filtrujte vodu, nenechávejte vodu v konvici, pokud ji zrovna nepotřebuju. Každý den ji umyjte a sodu na vyčištění použijte alespoň jednou za měsíc.