Hrst semínek hořčice, trocha vody a vzpruha ve formě hnojiva pro rostliny je na světě

Hořčice je známá jako skvělé dochucovadlo, ovšem použít ji lze i při péči o pokojové rostliny. A to hned několika způsoby.

Jak doma otestovat semínka: Ke kontrole jejich kvality postačí sklenice i Zdroj fotografie: Kagor / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Semena hořčice jsou velmi užitečným zdrojem pro pěstování rostlin. Mohou být použita jako hnojivo i jako prostředek proti škůdcům, a to jak v zahradě, tak i v bytě. Příprava obou prostředků je opravdu jednoduchá, stačí jen dodržovat ty správné zásady.

Příprava hnojiva z hořčice

Hnojení rostlin pomocí hořčičných semen je velmi snadné. Pokud namočíte semena hořčice do vody, uvolní se do ní užitečné enzymy a živiny, které jsou pro rostliny velmi užitečné. Pro přípravu hnojiva budete potřebovat:

  • Semena hořčice
  • Sklenici vody
  • Nádobu na smíchání
  • Plátěné sítko

Namočte semena hořčice do sklenice vody na 24 hodin. Poté je promyjte a nechte fermentovat na teplém a tmavém místě po dobu 7 až 10 dnů. Směs přefiltrujte přes plátno a použijte jako hnojivo pro rostliny. Toto hnojivo je bohaté na dusík, fosfor a draslík, což jsou nezbytné živiny pro všechny rostliny. Použitím tohoto hnojiva můžete zlepšit jejich růst a zdraví. Stačí ho používat jednou za 14 dní.

Příprava prostředku proti škůdcům

Kromě hnojení mohou být semena hořčice použita také jako účinný přírodní prostředek proti škůdcům. A jak ho vyrobit? Budete potřebovat:

  • Semena hořčice
  • Vodu
  • Postřikovač
  • Jemné sítko
Obyčejná hořčice se skvěle uplatní při péči o rostliny – vyživí je a ochrání iZdroj fotografie: Freepik

Namočte semena hořčice do vody na 24 hodin. Poté je promyjte, přeměřte jejich objem (nabobtnají) a smíchejte je s vodou v poměru 1:7. Nechte směs fermentovat na teplém a tmavém místě po dobu 24 hodin. Nakonec ji přefiltrujte přes jemné sítko a nalijte ji do postřikovače. Aplikujte jako postřik na rostliny. Zbytky hořčice můžete nasypat kolem rostlin – pomohou proti půdním škůdcům, případně poslouží jako mulč. Při správném použití také zajistí kompletní ochranu rajčat, paprik, kapusty, jahod i salátu.

Použití hořčice proti puklicím

Trápí vás odolné puklice? I tady vám může pomoci hořčice – tentokrát ji však musíte aplikovat jako pastu. Hořčičný olej, který je obsažen v semenech hořčice, má totiž silné antimikrobiální vlastnosti, a štiplavost hořčice může pomoci chránit rostliny před škůdci a chorobami. Rozemelte semena hořčice na jemný prášek a smíchejte ho s vodou tak, aby vznikla pasta. Poměr směsi by měl být 1:3. Aplikujte pastu na listy rostlin pomocí houbičky a po několika hodinách omyjte. Opakujte podle potřeby. A máte-li doma svilušky, vyzkoušejte postřik z česneku.

Hnojivo z hořčice pro klíčící rostliny

Semena hořčice jsou bohatá na dusík, fosfor a draslík, které jsou pro růst rostlin nezbytné. Mohou tedy být použita jako organické hnojivo pro pěstování většiny druhů rostlin. Pokud chcete použít semena hořčice jako účinné hnojení, můžete postupovat následovně: smíchejte semena hořčice s půdou nebo substrátem, který používáte k pěstování rostlin.

Obyčejná hořčice se skvěle uplatní při péči o rostliny – vyživí je a ochrání iZdroj fotografie: Depositphotos

Směs by měla být namíchána přibližně v poměru 1:10. Semena zalijte dostatečným množstvím vody a nech je 2 až 3 dny klíčit. Poté vše překryjte další vrstvou zeminy a použijte jako kořenové hnojivo pro rostliny. Toto hnojivo má vynikající účinek na jejich růst, a také pomáhá zlepšovat kvalitu půdy.

Jak využíváte hořčici při péči o rostliny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články