Hortenziím se bude dařit jedna báseň, stačí je v březnu seříznout

Ještě stále není pozdě podpořit kvetení hortenzií tím správným řezem. Je však třeba na to jít opravdu velmi opatrně.

Jak pěstovat a množit hortenzii díky jednoduchým krokům i Zdroj fotografie: David J. Stang / Creative Commons / CC BY-SA
                   

S ústupem zimního chladu, který vystřídá jemné teplo vycházejícího jarního slunce, se zahrady v celé krajině začínají probouzet ze spánku. Mezi nesčetnými úkoly, které na nedočkavé zahradníky čekají, čeká mimo jiné i citlivé prořezávání hortenzií, které slibuje bohaté kvetení a silný růst, jak píše web Rozhlas.

Načasování řezu: Jarní probuzení

Věnovat se budeme hortenzii velkolisté (Hydrangea macrophylla), která se podle magazínu ModerníZahrada na zahradách pěstuje nejčastěji. Od kdysi populárního podzimní řezu se totiž již ustupuje. Ponechání odkvetlých květů na rostlině přes zimu totiž nabízí nejen estetický vzhled uprostřed sněhu, ale slouží také jako forma přirozené ochrany pro vznikající poupata pod nimi. Pravá chvíle pro akci přichází s brzkým jarem, v období, kdy hrozba mrazu slábne a zahrada se začíná pomalu probouzet.

Hortenzie latnatá svými unikátními květy oživí i tu nejnudnější zahradu. Dorůstá 4 metrů a daří se jí skoro kdekoliv

Jak správně stříhat hortenzie

Prořezávání hortenzií brzy na jaře, nejlépe v březnu, povzbudí rostlinu, aby soustředila svou energii na tvorbu nového, silného růstu a hojnosti květů,“ říká zahradnice Magda N. z Olomouce. Začněte prohlídkou všech keřů a pátrejte po tom, zda nevykazují známky poškození nebo onemocnění. Zima totiž může být velmi krutá a zanechat po sobě odumřelé nebo oslabené větve, které je třeba odstranit.

U většiny odrůd hortenzií je nutné seříznout stonky až do bodu těsně nad zdravým párem pupenů. Snažte se řezat asi 20 cm od země a dbejte na to, aby byl každý řez čistý a šikmý, aby se v něm nehromadila voda, která by mohla vést k hnilobě. Tak mi to radila moje babička a já se pod to rozhodně můžu podepsat.

Kdy prořezávat hortenzie iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vás hortenzie i letos potěšily svou oslňující krásou, musíte jejich kvetení právě teď podpořit tím správným řezem

Tvar a struktura

Při snižování celkové výšky rostliny berte v úvahu její tvar a strukturu. Cílem je vytvořit otevřenou, vzdušnou kostru, která umožní průnik světla a vzduchu do středu rostliny, což sníží riziko onemocnění a podpoří vyvážený růst. A právě teď navíc můžete tyto půvabné rostliny i vysadit. Na podzim se to totiž nehodí, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve.

Jak se o své okrasné dřeviny staráte na jaře vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články