Měkké a hebké ručníky může mít doma každý: Roli hraje správná volba teploty, ale také pracího prostředku

Hotelový trik pro perfektně měkké a jemné ručníky si vystačí jen s domácími prostředky. A bez aviváže se rozhodně obejdete.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / MB SRL / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Téměř všechny starší ručníky po nějakém časem ztvrdnou a začnou i po vyprání nepříjemně zapáchat. S jejich vyhazováním však nespěchejte, existují způsoby, jak tento problém vyřešit. I staré ručníky mohou být měkké a voňavé bez použití aviváže. Ta se mimochodem vůbec nedoporučuje, na texturu těchto nezbytných domácích pomocníků má totiž obvykle přesně opačný dopad.

Na jakou teplotu ručníky prát

Pro začátek nastavte teplotu pračky na 30 stupňů. Ručníky a povlečení je obvykle doporučeno prát na 60 stupňů, abyste se zbavili bakterií, mastnoty nebo skvrn. Ovšem jejich vlastnostem to vůbec neprospívá. Aby vaše ručníky zůstaly měkké, neměla by teplota vody přesáhnout 30 °C. Praní na nižší teplotu je navíc mnohem šetrnější k životnímu prostředí a pomáhá udržovat veškeré froté tkaniny (a jim podobné) příjemně měkké.

V čem ručníky prát

Dávejte si také pozor na prací prostředek, který používáte. Na praní ručníků se doporučují spíše biologicky aktivní prostředky, protože právě ty fungují optimálně při teplotách do 30 stupňů. Běžné prací prostředky mají naopak nejlepší účinnost při 60 stupních, takže pokud používáte nebiologické prací prostředky, nezbude vám zkrátka a dobře nic jiného, než prát ručníky při vyšší teplotě.

Nepřeplňujte buben pračky

Pamatujte si, že pokud je prádla v pračce příliš, nikdy se nevypere optimálně. Během praní je tak potřeba dát ručníkům volnost. Neplňte proto pračku velkým množstvím prádla a v ideálním případě perte společně jen ručníky a osušky, a už nic jiného. Navíc pokud je pračka přeplněná, může vyprání věcí uvnitř trvat déle a kvalita celého procesu nemusí být zaručena ani tak. Například u pračky s bubnem do 7 kilogramů prádla je vhodné vkládat maximálně pět velkých ručníků najednou.

Hotelový trik pro vždy perfektně svěží a měkké ručníky iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedlá soda pro praní ručníků

Jedlá soda je skvělý přírodní čistič na jakékoliv skvrny a díky tomu rozhodně nesmí chybět ve vaší koupelně. Je netoxická, skvěle odstraňuje mastnotu a skvrny a jedním dechem také může pomoci neutralizovat všechny pachy, které by se na ručnících mohly vyskytnout i po jejich vyprání. A jak ji použít? Před praním stačí nasypat do bubnu půl šálku sody. Prací prášek pak přidejte jako obvykle.

Ocet na měkké ručníky

Dalším skvělým pomocníkem při praní ručníků a osušek je bílý ocet. Ten totiž skvěle změkčuje veškeré tkaniny, rozpouští nečistoty a zbavuje froté a další materiály získané hrubosti, která dokáže na pokožce opravdu nepříjemně dřít. A jak ocet používat? Jednoduše ho do pračky přidejte během máchání a to v množství 1/2 šálku. Skvěle vám poslouží místo aviváže. A pokud chcete ručníky skvěle provonět, přidejte k octu ještě esenciální olej.

Jak se o své ručníky a osušky staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články