Housenky se už zelí nedotknou, pomohou esenciální oleje a tekuté mýdlo

Aby byla letos vaše úroda zelí opravdu maximální, měli byste si ji pojistit jednoduchými lidovými prostředky, které spolehlivě zaženou škůdce.

Housenky ze zelí zapudí esenciální oleje a obyčejné tekuté mýdlo i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Zelí je oblíbeným terčem dvou běžných škůdců: plodomorky alias bejlomorky zelné a běláska zelného. Tento nenasytný hmyz může na rostlinách zelí napáchat opravdu velkou spoušť a ohrozit tak celou úrodu. Při ochraně zelí před těmito škůdci se velmi osvědčila kombinace esenciálních olejů a tekutého mýdla. Jak ji používat správně?

Likvidace housenek na zelí

Pro rychlou likvidaci housenek na hlávkách zelí je jednoduchým, ale účinným řešením použití esenciálních olejů. Výjimečně dobře fungují esenciální oleje z levandule, hřebíčku, jedle, citrusů nebo cedru. Silná vůně kteréhokoli z těchto éterických olejů působí na tyto škůdce jako silný odpuzující prostředek – pokud je samozřejmě aplikujete pravidelně.

Roztok připravíte smícháním 10 kapek libovolného esenciálního oleje s 5 litry vody a 2 lžícemi tekutého mýdla. Před použitím všechny složky důkladně promíchejte a dbejte na to, abyste roztok aplikovali opatrně a zajistili, že se nedostane do kontaktu se sousedními rostlinami a nezpůsobí jim žádné škody (ublížit může například mrkvi nebo rajčatům).

Regulace plodomorky na zelí

Jde o drobný hmyz, jež se svým vzhledem podobá tak trochu komárům. Jejich zranitelné místo se nachází v křídlech, proto je rozhodující zasáhnout je právě tam. Jednoduchým omytím zelí dvakrát denně – jednou ráno a jednou večer – můžete tyto škůdce velmi efektivně vypudit a odradit je od návratu na záhon. Tento postup opakujte po několik dní, abyste byli úspěšní. Kromě toho si můžete zakoupit žlutou lepicí pásku (nebo přímo speciální lepové terče) a umístit ji v blízkosti rostlin zelí. Plodomorky jsou žlutou barvou přitahovány, takže se do pasti rychle chytí.

esenciální oleje z levandule, hřebíčku, jedle, citrusů nebo cedru iZdroj fotografie: Pixabay

Pomůže i česnek nebo kopřiva

Existují však i další způsoby ochrany zelí. Rozmačkejte několik stroužků česneku a smíchejte je s vodou. Tuto směs nechte přes noc odstát a poté ji přefiltrujte. Vzniklou tekutinu rozprašte na záhony se zeleninou a zaměřte se zejména na spodní stranu listů. Česnek obsahuje silice, které mladé housenky likvidují. Na ty starší však budete muset použít trochu těžší kalibr.

Kopřivové listy zalijte horkou vodou a nechte je vylouhovat přes noc. Poté roztok přefiltrujte a použijte bez ředění jako postřik na zelí. Kopřiva obsahuje látky, které likvidují plodomorky i bělásky a zároveň rostliny posilují. A pomoci může i hnojení močovinou.

Jak skladovat česnek doma iZdroj fotografie: Pixabay

Olejový postřik zadusí vše živé

Pokud si už s nákazou nevíte rady, pak vyzkoušejte ještě postřik z oleje. Smíchejte 1 l vody s 1 lžičkou tekutého mýdla (bez přísad) a 1 lžičkou rostlinného oleje (například olivového oleje). Tuto směs nalijte do rozprašovače a rovnoměrně ji rozprašte na zelí. Olejový postřik usmrcuje housenky tak, že doslova zalepí jejich větrací otvory a zabrání jim v dýchání. Rychle se udusí a vaši zeleninu už nebudou ohrožovat.

Jaké jsou vaše triky při vyhánění nejrůznějších hmyzích škůdců?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články