Cestu k velkým hlávkám zelí zkrátí letos hnojení močovinou

Aby byly hlávky zelí velké a šťavnaté, dopřejte jim na jaře vydatnou zálivku obohacenou o potřebné živiny. Skvělým pomocníkem vám může být močovina, která zelí skvěle pohnojí.

jak pěstovat zelí i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Pěstování vlastních plodin se těší čím dál větší oblibě. Nejen kvůli pořizovacím nákladům, ale také z důvodu daleko lepší chuti. Plodiny vypěstované na vlastní zahrádce můžete mít v prvotřídní bio kvalitě jen za zlomek ceny. Bude vás to však stát spoustu času a úsilí, abyste rostlinám zajistili ty nejlepší podmínky k růstu.

Jak pěstovat zelí

Zelí je nejen lahodnou pochoutkou, ale také cenným zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny. Jeho pravidelná konzumace velmi pozitivně působí na lidské zdraví. Abyste si mohli vypěstovat vlastní bohatou úrodu, je potřeba jej umístit na teplé místo chráněné před větrem. Ideální teplota k jeho růstu se pohybuje okolo 18 °C. Pokud zelí dodáte potřebné živiny, jeho hlávky budou velké a šťavnaté.

Jak hnojit zelí

V průběhu sezóny byste měli zelí pohnojit alespoň dvakrát. První zálivku proveďte v době, kdy se na sazenicích objeví první plnohodnotné listy. Druhá várka hnojící směsi pak připadá na dobu alespoň týden před přesazením sazenic do venkovního záhonu. Takto mladé rostliny dostatečně vyživíte a připravíte na budoucí vývoj. Zlepšíte navíc jejich imunitu a odolnost vůči stresovým faktorům, jakým je i změna prostředí.

jak pěstovat zelí iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak hnojit zelí

Jakmile na sazenicích vyrostou plnohodnotné listy, využijte k jejich zálivce vhodná minerální hnojiva. K přípravě se běžně používá půl čajové lžičky rozpuštěné v jednom litru vody. Vždy byste se ale měli řídit přesnými instrukcemi uvedenými na obalu. Je důležité, aby hnojivo obsahovalo vyvážený poměr dusíku, fosforu a draslíku, které stimulují vývoj mladých rostlin.

V další fázi využijte k hnojení zelí močovinu. 1 čajovou lžičku močoviny rozpusťte v 5 litrech vody a přidejte síran draselný. Směs důkladně promíchejte, aby se všechny složky spojily. Výsledným roztokem zalejte sazenice zelí. Po týdnu je můžete přesadit na vhodné místo na venkovním záhonu. Takto ještě více podpoříte jejich imunitní systém a usnadníte jim následnou adaptaci na nové prostředí.

Jak vysévat hlávkové zelí a ledový salát

Čím hnojíte zelí na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články