Zelí větší než lidská hlava aneb jak docílit úrody, za kterou se nelze stydět

Pokud si na své zahradě přejete vypěstovat vlastní úrodu hlávkového zelí, sáhněte při výběru po odrůdě Pourovo pozdní. V létě budete sklízet velké a chutné hlávky.

Účinným pomocníkem proti škůdcům oblíbeného zelí je hořčičný prášek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Obecně je zelí považováno za jednu z nejchutnějších a nejprospěšnějších plodin, které si můžete na své zahradě vypěstovat. Abyste si však mohli v sezóně užít jeho bohatou úrodu, musíte mu dopřát tu nejlepší péči a ochránit jej před útoky škodlivého hmyzu. Vyživte rostliny vhodným hnojivem a zvětšete svou budoucí sklizeň. Díky němu budou hlávky zelí velké a plné lahodné chuti.

Výsadba hlávkového zelí

Zelí se v našich podmínkách pěstuje již po mnoho generací, proto se venkovním podmínkám dobře přizpůsobilo a můžete jej vysévat rovnou do venkovního záhonu. Předpěstování sazenic vám však zajistí větší úrodu. Semena k předpěstování vysévejte zpravidla v dubnu a květnu. Pokud se rozhodnete tento krok přeskočit, vysévejte je na záhon na konci května.

Při výsadbě mladých rostlin nezapomeňte dodržovat pravidelné rozestupy. Jejich velikost se může lišit v závislosti na konkrétních odrůdách. Při výsadbě pozdních odrůd zelí se doporučuje minimální prostor alespoň 50×50 cm. Takto zajistíte rostlinám dostatek místa, světla i vzduchu a zajistíte jejich lepší vývoj a zdravý růst.

pěstování hlávkového zelí iZdroj fotografie: Pixabay

Vhodné podmínky pro pěstování zelí

Než se pustíte do výsadby, měli byste zkontrolovat a případně upravit půdní vlastnosti. Půda by měla být úrodná a dobře propustná. K jejímu obohacení můžete využít hnůj nebo vyzrálý kompost. Zelí sázejte ideálně na místo s dostatkem světla a chráněné před silným větrem. Přímé slunce po celý den však může vaši úrodu znehodnotit. 

Zelí potřebuje zajistit dostatečný přísun vody (pro kořeny) a vzdušnou vlhkost (pro listy). Jedině tak budou jeho hlávky velké a šťavnaté. Pravidelně můžete zálivku obohacovat dusíkatými hnojivy.

Chraňte zelí před škůdci

Abyste o svou úrodu nepřišli a vaše práce nepřišla nazmar, chraňte vysazené rostliny před útoky zajíců a škodlivého hmyzu. Nejlepším způsobem je jejich překrytí průsvitnou netkanou textilií ihned po výsadbě. Jak budou růst a sílit, můžete textilii uklidit nebo ji ponechat až do doby uzavírání hlávek. Nezapomínejte ze záhonu pravidelně odstraňovat také plevel, který ubírá nejen místo, ale také důležité živiny z půdy.

Jak vysévat hlávkové zelí a ledový salát

Jaký způsob pěstování zelí se osvědčil vám?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články