Jakmile na zahradě vyroste hřib královský, je to problém. Sebrat se nesmí, hrozí za to pokuta

Hřib královský je poklad, který je třeba opatrovat jen z dálky. Jde o klenot v koruně naší přírody, za jehož sběr hrozí pokuta.

Jakmile na zahradě vyroste hřib královský, je to problém. Sebrat se nesmí i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se vydáte lesů za sběrem hub, můžete mít to štěstí, že narazíte na skutečně královský pohled: hřib královský (Butyriboletus regius). Tento hřib je doslova potěchou pro oči – vyznačuje se totiž nápadně růžovým kloboukem a zářivě žlutou nohou. Sbírat se však nesmí, i když je jedlý.

Historické poznámky pod čarou

Tato houba, kterou poprvé zdokumentoval český přírodovědec Julius Vincenc Krombholz v roce 1831, má bohatou historii. Kdysi byla oblíbenou součástí mnoha stánků na trzích a její jedinečná chuť a textura vévodila mnoha chutných pokrmům. V posledních desetiletích je však bohužel hřib královský stále vzácnějším zjevem.

Jeho ubývající výskyt ve volné přírodě ho katapultoval do kategorie kriticky ohrožených druhů, což je status, který sdílí i se svými dalšími příbuznými, například s hřibem moravským, nachovým nebo rudonachovým. Příčiny tohoto úbytku jsou mnohostranné a zahrnují změny v lesním hospodaření, dopady klimatických změn a v neposlední řadě i tlak nadměrného sběru, jak píše web Blesk.

Manuál pro sušení, sběr a skladování bylinek. Vyhněte se hojným chybám a udělejte si z domova přírodní apatyku

Ke sběru hub je třeba přistupovat s respektem k přírodě a místním zákonům. Jinak na vás může čekat opravdu nepěkná pokuta. iZdroj fotografie: GLJIVARSKO DRUZSTVO NIS / Creative Commons / CC-BY-SA
Hřib královský nám svým jedinečným a zářivými barvami připomíná zázraky přírody a odpovědnost, kterou máme.

Pozor na obří pokutu

Vzhledem k tomu, že si uvědomujeme nejisté postavení tohoto nevšedního houbařského unikátu, zintenzivnilo se úsilí o jeho ochranu. Podle nařízení č. 395/92 Sb. je sběr hřibu královského přísně zakázán. Těm, kteří budou přistiženi při sběru tohoto chráněného druhu, hrozí vysoké pokuty až 50 000 Kč pro jednotlivce a závratných 1 000 000 Kč pro právnické osoby.

A to platí i případě, že vám houba vyroste na pozemku – a je jedno zda jde o váš les nebo dokonce zahradu. Chráněná je v každém případě. A růst hub na zahradě může mít i další nevýhody, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Nejčastější školácké chyby při sběru hub. Extrémně ohrožují vaše zdraví, vyhněte se jim

Lesní hřiby můžete mít i na vlastní zahradě, potřebují ty správné podmínky iZdroj fotografie: Pixabay
Lesní hřiby můžete mít i na vlastní zahradě, potřebují ty správné podmínky.

Dívejte se, ale nedotýkejte se!

Milovníkům přírody doporučujeme vybavit se spíše fotoaparáty než košíky a zachytit krásu těchto hub jejich objektivem. Unikátním houbařským úlovkem se tak svým přátelům můžete pochlubit bez jakéhokoliv rizika.

Na jakou vzácnou houbu jste už někdy narazili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články