Pokud vám rostou houby na zahradě, není důvod se radovat. Je potřeba rychle jednat, půda je možná příliš kyselá

Přítomnost hub na zahradě obvykle značí příliš kyselou nebo zhutněnou půdu. S oběma problémy si však lze s trochou šikovnosti snadno poradit.

Houby, hřiby, kozák i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Houby mohou být okouzlujícím doplňkem biologické rozmanitosti vaší zahrady. Pokud si však všimnete, že na vaší zahradě roste velké množství hub, může to být příznakem základního problému – kyselé půdy. A co si s tím počít?

První problém: kyselá půda

Prvním problémem, který mohou houby na vaší zahradě signalizovat, je kyselá půda. Kyselá půda obsahuje vyšší množství rozpustných hlinitých solí a chybí v ní základní živiny potřebné k tomu, aby se většině rostlin dařilo. V důsledku toho není překvapením, že v kyselé půdě nemá kromě hub mnoho dalších rostlin tendenci prospívat. A co tedy s tím?

  • Aplikace vápna: Vápno je běžným lékem na kyselou půdu. Zvyšuje pH půdy a snižuje její kyselost. Chcete-li použít vápno, rovnoměrně ho rozprostřete po trávníku podle doporučených dávek na etiketě výrobku. Po aplikaci nezapomeňte trávník důkladně zalít.
  • Komerční půdní přísady: K dispozici jsou různé komerční produkty určené speciálně pro úpravu pH půdy. Často obsahují kombinaci vápna a dalších živin. Při správné aplikaci se řiďte pokyny uvedenými na výrobku.
  • Testování půdy: Proveďte půdní test, abyste zjistili přesnou úroveň pH vaší zahradní půdy. To vám pomůže přesněji upravit pH na základě výsledků testu.

Druhý problém: zhutněná půda

Dalším problémem, který mohou houby indikovat, je zhutněná půda. Obecně platí pravidlo, že čím je trávník vlhčí, tím méně je půda porézní a prodyšná, což může vést k tomu, že rostliny budou mít problémy s růstem. Pokud si na zahradě všimnete hub, je to známka toho, že nadměrná vlhkost může přispívat ke zhutnění půdy. Co si počít v tomto případě?

Pokud se váš trávník nebo třeba některé méně využívané záhony mění pomalu spíše v lesní podrost s houbami, zpozorněte iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud se váš trávník nebo třeba některé méně využívané záhony mění pomalu spíše v lesní podrost s houbami, zpozorněte
  • Omezte zavlažování: Pokud se u vás objevila invaze hub, je čas omezit zalévání. Nadměrné zavlažování zhoršuje zhutnění půdy. Zalévejte trávník pouze v případě potřeby a zvažte používání srážkoměru pro sledování srážek.
  • Provzdušňování: Použijte provzdušňovač, který půdu proděraví malými otvory. Díky tomu do ní pronikne vzduch, voda a živiny, které se dostanou ke kořenům trávníku, a zmírní se tak zhutnění.
  • Odplevelování: Odstraňte z trávníku přebytečnou travní plsť (odumřelou trávu a organické látky) pomocí odplevelovacích hrábí nebo stroje. Trámy mohou přispívat ke zhutnění trávníku a bránit pronikání vody.
  • Doplňování písku: Použití tenké vrstvy hrubého písku na trávník může zlepšit strukturu půdy a odvodnění. Pomáhá také vyrovnat půdu a podpořit růst trávy.

Jak proti nežádoucím houbám na zahradě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články