I moč má na zahradě své využití: Vyčůraná praktika ničení plevele

Vlastní moč může být skvělým pomocníkem na zahradě. Vyzkoušejte také tyto osvědčené triky a nahraďte chemická hnojiva a přípravky plné toxických látek.

i Zdroj fotografie: SuSanA Secretariat / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Lidská moč je neuvěřitelným zdrojem prospěšných látek. Její hlavní výhodou je, že je zdarma a přístupná (a to naprosto každému). Už naší předkové věděli, jak s touto zázračnou tekutinou nakládat a využívat ji k ošetření celé zahrady. Inspirujte se jejich zkušenostmi a vyzkoušejte je i na svých záhonech.

Jak se kdysi využívala močovina

Močovina se postupem času rozkládá na amoniak a dříve se běžně využívala k úklidu domácnosti i bělení prádla nebo zubů. Sloužila také k výrobě střelného prachu, aromatizaci piva, přípravě vlny a barvení textilií. Zatímco exkrementy jsou plné škodlivých látek, lidská moč není ani toxická ani jinak nebezpečná. Z 91 až 96 % je tvořena vodou, a pokud obsahuje bakterie, jedná se o prospěšný druh.

Jak využít močovinu na zahradě

Druhou největší složku tvoří močovina. Její zastoupení se pohybuje kolem 2%. Je vynikajícím zdrojem dusíku, ale také chloridu, sodíku, draslíku, síranu, fosforu, vápníku a hořčíku. Což jsou důležité prvky, které podporují růst a vývoj jednotlivých částí rostlin. Zjistěte, jak tuto drahocennou tekutinu snadno využít k vyživení rostlin na zahradě.

Zdroj fotografie: Depositphotos iZdroj fotografie: Depositphotos

Pohnojte rostliny

Než moč opustí lidské tělo, jsou prvky v ní obsažené dokonale rozložené na snadno vstřebatelné části. To z ní dělá velmi unikátní a univerzální hnojivo. Než se pustíte do zálivky plodin, měli byste ji napřed naředit s vodou. Na 1 díl čerstvé moči použijte 10 až 20 dílů vody. Vždy hotový nálev spotřebujte do 24 hodin, poté se začne rozkládat na čpavek a ztrácí své nutriční hodnoty.

Podpořte tvorbu kompostu

Pomalé vyzrávání kompostu může být zapříčiněno nerovnoměrným zastoupením zelených a hnědých částí. Tuto disharmonii snadno napravíte právě použitím moči. Takto probudíte a nakopnete kompostovací procesy, které ze směsi vytvoří úrodné hnojivo. K tomuto použití se nejlépe hodí vaše ranní moč, která má nejsilnější koncentraci močoviny. Před aplikací ji není třeba nijak ředit.

Zbavte se plevele

V některých případech vám koncentrovaná moč poslouží také při likvidaci plevelných rostlin. Kvůli nadměrnému množství dusíku a obsahu soli rostliny, které močí postříkáte, postupně zežloutnou, seschnou, a nakonec zemřou. Abyste se plevelů zbavili, je potřeba rostliny ošetřit opravdu velkým množstvím moči nebo pokračovat s její aplikací několik dní.

Jak prohnojit půdu močovinou

Jaké máte zkušenosti s používáním moči vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články