I ta nejzašlejší žehlička bude zase zářit novotou, nečistoty z ní odstraní zubní pasta

Pokud se vám při žehlení něco nepovedlo, nevěšte hned hlavu – místo toho si vezměte k ruce zubní pastu a veškeré připáleniny okamžitě odstraňte.

i Zdroj fotografie: Peter Häll / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Dobře udržovaná žehlička je pro svěží a čistý šatník klíčová. Bohužel se na ní mohou v průběhu času a v důsledku nesprávného používání hromadit skvrny a nánosy, které mohou později poškodit žehlené oblečení. A tady vám podle webu InStory pomůže zubní pasta.

Jak pastou vyčistit žehličku

Zubní pastu naneste na studenou žehlicí plochu, nechte ji působit 10 minut, a poté ji otřete vlhkým hadříkem. Pak žehličku zapněte, nastavte ji na režim „pára“ a přežehlete s ní jakýkoli postradatelný kus látky (třeba staré roztrhané tričko). A proč to funguje? Zubní pasta bývá totiž mírně abrazivní, aby odstranila nánosy plaku na zubech a díky tomu může účinně vyčistit žehlicí plochu, aniž by ji poškodila.

Jedlá soda: Šetrný čisticí prostředek

V případě hodně tmavé žehlicí plochy s větší vrstvou nánosů použijte pro ještě lepší účinek pastu z jedlé sody a vody (ingredience namíchejte v poměru 1:1). Po 1 až 2 minutách ji opláchněte vlhkou houbou a poté osušte čistým hadříkem. Nakonec stejně jak v případě použití zubní pasty vyžehlete s pomocí páry jakoukoli textilii určenou na vyhození. Vyzkoušet můžete také pastu ze sody a octa, která se redakci Chalupáři-Zahrádkáři také velmi osvědčila. A pokud nemáte žehličku zrovna po ruce, zkuste si s pomačkaným oblečením poradit s pomoci našich prověřených triků.

Pomoci může i sůl

Na opravdu odolnou špínu vám však ještě lépe zafunguje hrubá sůl. Jak na její aplikaci? Nasypte ji na rozprostřenou utěrku, nahřejte žehličku na maximální teplotu a s mírným tlakem tuto utěrku asi minutu žehlete. Špína se přenese z žehličky na hadřík pokrytý solí, takže vám pak stačí ji už jen přetřít vlhkým hadříkem. Jen dejte pozor na čas, kdy to uděláte. U zcela horké žehličky to vhodné není, ale neměli byste ji nechat ani zcela vychladnout. Mírně zahřátá žehlicí plocha bude k tomuto účelu optimální.

Chcete-li žehlení oděvů urychlit, přikryjte žehlicí desku alobalem

Ocet: Univerzální řešení

Máte strach, že by hrubá sůl mohla vaši žehličku poškodit? Pak místo ní vyzkoušejte ocet. Jednoduše ji nahřejte, namočte bavlněnou látku do octa, vyždímejte ji a poté ji vyžehlete do sucha. Skvěle tu zafunguje pohyb žehličky a její tření – nečistoty, které narušila kyselina octová, tak snadno odpadnou. Já tenhle postup vyzkoušela a funguje skvěle. Jen počítejte s tím, že se s ním bude pojit poměrně nepříjemný zápach.

Staré povlaky na polštáře ještě nevyhazujte iZdroj fotografie: Freepik
Pokud se Vám žehlička připálila, můžete ji vyčistit pomocí zubní pasty. Stačí ji nanést na suchý hadřík a pustit se do čištění

Techniky žehlení aneb jak na prevenci

Skvrnám na žehličce je však vždy nejlepší jednoduše předcházet. Abyste zabránili jejich vzniku, musíte si podle webu Dům&Zahrada dávat pozor především na trička s potiskem. Ta vždy žehlete naruby. „Pokud máte tvrdou vodu jako já, obětujte před žehlením pár korun a kupte si kanystřík té destilované, nebudete tak muset bojovat s vodním kamenem,“ radí čtenářka Petra K. z Rožnova pod Radhoštěm.

Na jaké triky pro žehlení nedáte dopustit vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články