I žumpa má svá pravidla: Pokuta až 20 000 Kč aneb jak se jí vyhnout

Pokud máte na zahradě žumpu nebo septik, měli byste vědět, jak je používat. Jinak vám může hrozit vysoká pokuta.

Máte septik či žumpu? i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nezákonné vyprazdňování septiků nebo nedodržování požadavků na správu odpadních vod může být sankcionováno pokutou. Její výše se může odvíjet od různých faktorů, jako je závažnost přestupku, opakování porušení, závažnost dopadu na životní prostředí nebo zdraví lidí a dalších místních předpisů. Podívejte se na to, co je v případě žumpy nebo septiku rozhodující.

Jak je to s pokutou na žumpu a septik

Pokud máte na zahradě žumpu nebo septik, které se musí pravidelně vyvážet, pak byste se měli seznámit se zněním novela zákona č. 254/2001 Sb. Jde o nařízení z loňského roku, které je již nyní v plné platnosti, takže pokud si nedáte pozor, mohli byste na jeho neznalost ošklivě doplatit. A o co jde? V zásadě budete muset dokázat, že necháváte sovu žumpu vyvážet pravidelně, a to odbornou licencovanou společností. Může vám ji tedy vyvézt buď:

  • provozovatel čistírny odpadních vod
  • nebo osoba oprávněná k této činnosti podle živnostenského zákona.

Pozor na správné doklady

Ovšem pokud si myslíte, že vám stačí faktura s podpisem nebo razítkem, pak se mýlíte. Pokud budete vodoprávním úřadem nebo Českou inspekcí životního prostředí vyzváni k předložení dokladu o odvozu odpadních vod (a to za poslední dva kalendářní roky), pohlídejte si, aby vaše potvrzení mělo tyto náležitosti:

  • lokalizace jímky,
  • množství odvezených odpadních vod,
  • datum odvozu,
  • název osoby, která odpadní vodu odvezla,
  • název čistírny odpadních vod, v níž bude odvezená voda upravena.
I žumpa má svá pravidla: Pokuta až 20 000 Kč aneb jak se jí vyhnout iZdroj fotografie: Pixabay

Podívejte se do příslušného zákona

Vše vychází z konkrétního odstavce v zákoně, který říká toto: „Kdo akumuluje odpadní vody v bezodtokové jímce, je povinen zajišťovat jejich zneškodňování odvozem na čistírnu odpadních vod a na výzvu vodoprávního úřadu nebo České inspekce životního prostředí předložit doklady o odvozu odpadních vod za období posledních dvou kalendářních let.

Odvoz může provádět pouze provozovatel čistírny odpadních vod nebo osoba oprávněná podle živnostenského zákona. Ten, kdo provede odvoz, je povinen tomu, kdo akumuluje odpadní vody v bezodtokové jímce, vydat doklad, ze kterého bude patrno jméno toho, kdo akumuluje odpadní vody v bezodtokové jímce, lokalizace jímky, množství odvezených odpadních vod, datum odvozu, název osoby, která odpadní vodu odvezla, a název čistírny odpadních vod, na které budou odpadní vody zneškodněny.“

I žumpa má svá pravidla: Pokuta až 20 000 Kč aneb jak se jí vyhnout iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak velká hrozí pokuta?

Pokud jste fyzická osoba, pak vám může peněženku zeštíhlit pokuta až do výše 20 000 Kč. Právnické osoby jsou pak na tom ještě o něco hůře, hrozí jim dokonce až 100 000 Kč. A abychom nezapomněli – pokutu lze uložit opakovaně. Nemyslete si tedy, že z celého problému vyváznete jen tak jednoduše.

Povinnosti archivovat doklady máte uloženu už od roku 2021, pokud jste tedy něco opomněli, rychle si vyžádejte od služby, která vám odvoz vod provádí, dodatečné potvrzení. Jedině tak se můžete pokutě vyhnout. A problém může představovat i nesprávné kácení stromů – i na to si tedy dejte pozor.

Dostali jste někdy pokutu od obce nebo úřadu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články