I žumpa má svá pravidla: Za její nepravidelné čištění hrozí pokuta 20 000 Kč

Pokud máte doma žumpu či septik, seznamte se s novými pravidly pro jejich vyvážení. Jinak vám může hrozit opravdu vysoká pokuta.

Máte septik či žumpu? i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Správa septiku nebo žumpy v České republice není jen o udržování správné hygieny, ale také o dodržování konkrétních právních požadavků, jejichž zanedbání může vést k uložení značných pokut, jak píše web abplast.

Právní rámec a požadavky na dokumentaci

Podle českého zákona č. 254/2001 Sb. jsou majitelé nemovitostí se septikem povinni prokázat, že se o likvidaci tohoto nepříjemného odpadu opravdu řádně starají. Jedním ze zásadních požadavků je podle webu Zakra vedení podrobné evidence o likvidaci odpadů, která musí být uchovávána po dobu až dvou let. Tyto záznamy by měly být snadno přístupné a uspořádané, protože je může být nutné předložit na vyžádání pracovníků hygieny životního prostředí k ověření správné likvidace odpadu. Opravdu se tedy vyplatí mít v nich pořádek.

Jak na nepřizpůsobivého souseda: Za neposekanou trávu pokuta až 10 000 Kč

Proč je dokumentace důležitá

Nutnost této dokumentace vyplývá z potřeby zajistit, aby byl veškerý odpad likvidován způsobem, který zabrání kontaminaci životního prostředí. Správné vedení záznamů pomáhá sledovat četnost a způsob odstraňování odpadu, což je klíčové pro zmírnění případných rizik pro veřejné zdraví,“ Odpověděl nám na náš dotaz pracovník odboru životního prostředí z místního úřadu.

Pokuty na nedodržování předpisů

A co se stane, pokud tuto povinnost opomenete? Nebude to právě pěkné. U fyzických osob mohou pokuty za nedodržení předpisů dosáhnout až 20 000 Kč. Pro právnické osoby bývají sankce vyšší a mohou se vyšplhat až na 100 000 Kč. Tyto sankce mohou být navíc ukládány opakovaně – nemyslete si tedy, že budete mít jednou návštěvou úřadu takříkajíc odbyto.

I žumpa má svá pravidla: Pokuta až 20 000 Kč aneb jak se jí vyhnout iZdroj fotografie: Pixabay
Ne vždy je to, co se nachází na vaší zahradě, výhradně „vaší“ záležitostí. Někdy mohou za nedodržení povinností padat i pokuty.

A proč vlastně tato povinnost vznikla, Mohou za ni všichni ti „vykukové“, kteří nechávali své žumpy a jímky prosakovat a svoz fekálií volali jen jednou do roka (nebo i méně) výhradně kvůli tuhému obsahu. Ovšem co dokáže taková prosakující žumpa udělat s podzemní vodou si nejspíš všichni dokážeme velmi dobře představit. Chalupáři-Zahrádkáři také v minulosti upozornili na pokutu, která vám hrozí třeba za nesprávné kácení stromů.

Septik, jímka a žumpa – jaké jsou mezi nimi rozdíly

Jak se o své odpadní vody staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články