Jak na nepřizpůsobivého souseda: Za neposekanou trávu pokuta až 10 000 Kč

Sousedské vztahy mohou být přátelské a vstřícné nebo naopak pěkně napjaté. Pokud však plevel ze zahrady vašeho souseda prorůstá až k vám, hrozí mu reálně pokuta.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud se se svým sousedem nedokážete nijak domluvit a jeho plevelné rostliny prorůstají skrz plot nebo se rozsévají i na vaši zahradu, můžete oporu najít v zákoně. Není to sice nic příjemného, ale lze využít této páky a situaci řešit pomocí policie nebo příslušného obecního úřadu. Povinností každého majitele pozemku je totiž o něj pravidelně pečovat a udržovat.

Péče o pozemek

V každém roční období vyžaduje zahrada jiný druh péče. V případě, že svou zahradu kultivujete a pěstujete na ní užitkové nebo okrasné rostliny, záhony se bez vaší přítomnosti neobejdou. Aby vám rostliny prospívaly, musíte jim zajistit tu nejlepší péči – ochránit je před škůdci, nemocemi, houbovými chorobami a plísněmi a reagovat na každé jejich strádání i neduh.

Povinnosti majitele pozemku

Pokud však po okrasné ani užitkové zahradě netoužíte, přesto byste měli svou zahradu udržovat ve skvělém stavu. Jedině tak z ní bude příjemné místo pro relaxaci i aktivní odpočinek váš i celé vaší rodiny. Jestli tyto povinnosti zanedbáte, ohrožujete tím navíc nejen svůj kus půdy, ale také okolní zahrady a v některých případech i životní prostředí.

udržovná zahrada iZdroj fotografie: Freepik

Rizika zanedbání péče

Nejčastějším problémem je nesekání trávy a jiného plevele, který vyrůstá do velké výšky a vysemeňuje se opravdu daleko. To může napáchat škody i na sousedních pozemcích. Obzvlášť nebezpečná je tato situace v křižovatce, kde znemožňuje řidičům mít dobrý přehled o dopravní situaci. Velkým problémem jsou také staré a neudržované stromy, zvlášť v případě, kdy svou částí zasahují na vedlejší pozemek.

Jak takovou situaci řešit

V případě, že jste nuceni potýkat se s některým z těchto problémů, neváhejte majitele pozemku nahlásit na policii nebo přímo přestupkové komisi na obecním nebo městském úřadě. V katastru nemovitostí najdete dotčenou parcelu a zjistíte i jméno majitele popřípadě majitelů, kterým povinnosti z jejich vlastnictví vyplývají a podle zákona se jim nemohou vyhýbat.

Pokuta za zanedbanou péči

Podle míry závažnosti a dalších faktorů je výsledkem prošetřování napomenutí a ústní domluva o urychleném napravení stavu nebo pokuta. Ta se může vyšplhat až do výše 10 000 Kč. V ojedinělých případech lze tuto hranici překonat a pokutu až několikanásobně navýšit. To vám hrozí zejména pokud se na pozemku nachází nebezpečný odpad zatěžující životní prostředí nebo nebezpečné invazní rostliny.

Jak se správně starat o trávník

Jak pravidelně provádíte údržbu pozemku vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články