Aby vaše úroda okurek letos opravdu stála za to, sáhněte po přírodních hnojivech. Jejich příprava je opravdu jednoduchá.
Okurky seté (Cucumis sativus) z čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae) jsou oblíbenou teplomilnou zeleninou, které se daří v různých oblastech světa. Pro svou charakteristickou osvěžující chuť a křupavost však vyžadují dostatek slunečního světla, stálou zálivku a půdu bohatou na živiny. A právě onomu poslednímu se budeme dnes věnovat.
Botanické vlastnosti okurek
Okurky jsou tvořeny převážně vodou, která tvoří asi 95 % jejich hmotnosti, a proto je pro jejich růst nezbytná dostatečná hydratace. Mají dlouhé šlahouny, které nesou samčí i samičí květy, přičemž opylení závisí především na včelách. Jejich kořeny jsou však poměrně mělké, rozprostírají se kolem báze, což je činí citlivými na obsah živin ve svrchní vrstvě půdy. A právě tomuto aspektu péče o ně je zapotřebí věnovat velkou pozornost, jak píše web MagazínDoma.
Úloha popela jako hnojiva
Popel, zejména dřevěný, je vynikajícím zdrojem draslíku, vápníku, hořčíku a stopových prvků, které jsou pro zdravý růst okurek opravdu nezbytné. Draslík například hraje významnou roli při regulaci vody a fotosyntéze, hořčík zase podle webu Blíže k přírodě posiluje rostlinná pletiva.
- Popel aplikujte na záhony okurek před výsadbou a poté znovu v polovině sezóny, abyste doplnili živiny.
- Rovnoměrně ho rozprostřete kolem základny rostlin a dbejte na to, aby se nedotýkal stonků ani listů, aby nedošlo k popálení.
- Použijte asi 3 polévkové lžíce popela na metr čtvereční záhonu.
- Je důležité to s jeho množstvím nepřehánět, protože nadměrné množství může vést k zásaditosti půdy, která dokáže velmi účinně bránit příjmu živin.
Kravský hnůj jako doplněk
Kravský hnůj je dalším domácím zdrojem bohatým na živiny. Navíc skvěle zlepšuje strukturu půdy, pomáhá při zadržování vlhkosti a podporuje v ní mikrobiální aktivitu. Rovněž vašim okurkám poskytne vyvážený přísun dusíku, fosforu a draslíku.
- Nejvhodnější je kompostovaný kravský hnůj, ten je třeba nejméně 6 měsíců kompostovat.
- Poté ho na záhon naneste ve 2-3centimetrové vrstvě a zapravte jej do horních 6-8 centimetrů půdy.
Uvidíte, že po něm okurky budou jako znovuzrozené. A skvěle vám může pomoci i hořčičný prášek, získaný z mletých hořčičných semen, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili.