Indičtí běžci vás zásobí nekonečně mnoho vejci a posečou trávu. Jako bonus se postarají o všechny slimáky na zahradě

                   

Toto nevšední plemeno kachny k nám dorazilo z Asie. Velmi rychle se rozšířilo u všech milovníků ekologie, kteří se chtějí zbavit nebezpečných slimáků. Tyto kachny je totiž skvěle vysbírají i z těch nejnedostupnějších koutů. Jaká jsou pravidla jejich chovu? Především si pamatujte, že při dobré péči vám mohou sloužit i 8 až 12 let, zatímco v přírodě jejich život většinou skončí už za pouhých 24 měsíců.

Zásobte se množstvím chutných vajec

Ve skutečnosti je tato vlastnost spíše druhořadým důvodem šlechtění indických běžců. Dokážou však do domácnosti dodávat velké množství vajec. Jedna dospělá samice zvládne vyprodukovat 300 až 350 vajec ročně. Jsou poměrně velká a vyvedená v odstínech modré i bílé. Mladé kachny poskytují v tomto ohledu dobrou kvalitu i kvantitu asi po dobu 4 až 5 let, poté se již frekvence snůšky začne snižovat.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak chovat indické kachny

Pokud si je však budete chtít pořídit na zahradu, bylo by chybou se domnívat, že se o sebe „postarají samy“. Kachny tohoto plemene si dokážou v přírodě opatřit pouze přibližně jednu třetinu své denní porce potravy. Nejraději mají:

  • malé ryby, pulce a žáby,
  • slimáky,
  • trávu,
  • komáry a menší šneky.

Pokud jim tyto laskominy dopřejete, nebudou mít tendenci odcházet ze svého teritoria nijak daleko. A vždy dávají přednost svobodě pohybu před životem v uzavřené kleci.

Na co ještě myslet

Nezapomeňte ani na vhodné přístřeší. V něm by měla mít každá kachna k dispozici minimálně čtyři metry čtvereční. Nemusí jít o příliš bytelný přístřešek, tyto kachny se dobře přizpůsobují jak chladnému, tak i horkému podnebí. A myslete také na to, že rády tráví čas ve vodě. Potřebují tedy jezírko nebo alespoň plastový dětský bazén, který budete pravidelně čistit. Bez vody jsou ptáci ve stresu a velmi hlasití.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pozor na vnitřní parazity kachen

Zaskočit by vás mohly i nepříjemní cizopasníci usazení ve střevech těchto ptáků. A jak si s nimi poradit? Namíchejte si vlastní bylinnou směs a jednou za měsíc ji přidávejte do krmiva. A co si vzít k ruce? Stejný díl šalvěje, česneku, skořice, tymiánu, hřebíčku, oregana a bazalky. Vše samozřejmě nejlépe čerstvé. Směs dobře podrťte a na každou kachnu přidejte do krmiva jednu lžíci.

Možné je také bylinky smíchat s medem a natřít na starý chleba. Tento prostředek konzumují kachny o poznání ochotněji. A nakonec se vyplatí myslet i na to, že se tito ptáci velmi jednoduše vyplaší, na zahradě by tedy nemělo být nic, o co by se mohli zranit nebo se do toho kupříkladu zamotat. I když jim na uklidnění stačí několik vteřin, přesto si mohou během této doby vážně ublížit.

Máte doma také indické běžce, nebo jejich chov teprve zvažujete?

Proč dát na zahradě přednost indickým běžcům a ne třeba oblíbeným pižmovkám? Zjistěte, jaké jsou mezi nimi rozdíly
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články