Lidé se koupou nebo sprchují obvykle každý den (leckdy i častěji) a někteří majitelé mívají tendenci přenášet tyto návyky i do péče o své zvířecí mazlíčky. Je to dobře nebo špatně? A jak poznat, že dodržujeme správný postup péče o zvířata? Vše je mnohem jednodušší, než si nejspíše myslíte. Stačí se jen soustředit na několik základních faktorů.
Malí psi se koupou častěji
Především se zaměřte na to, jakého pejska doma máte. Malincí jorkšíři nebo čivavy se totiž zejména při venkovní procházce dokážou umazat mnohem rychleji, než třeba labrador nebo německý ovčák. Takže pokud je deštivo, budete je muset dost možná koupat každý den (zatímco velkému plemenu stačí jen otřít zablácené packy mokrou žínkou). Nemusíte používat žádnou speciální kosmetiku, obyčejná voda opravdu postačí.
Záleží také na tom, zda máte psa doma nebo venku. Plemena chovaná v bytě rozhodně vyžadují častější koupání, už jen kvůli hygieně panující v domácnosti. Venkovní psi se naopak s vaší koupelnou obvykle blíže seznamovat nemusí. Leckdy je stačí od toho nejhoršího omýt navlhčenou textilií a zbytek ponechat na přírodě. V létě je samozřejmě možné psa opláchnout zahradní hadicí, obvykle to bere jako příjemnou zábavu.
Nejčastější chyby při koupání psa
Pokud se svého čtyřnohého mazlíčka rozhodnete přece jenom vykoupat, měli byste pamatovat na několik základních pravidel:
- krátký oplach si vystačí pouze s vodou
- intenzivní koupání vyžaduje použití speciálního šamponu.
Kupujte výhradně kosmetiku určenou pro psy. Ta má totiž optimální PH, které pokožce vašeho mazlíčka nijak neublíží. Vždy ji však používejte výhradně podle návodu a vždy v doporučeném množství.
I příliš velké množství kosmetiky totiž může srsti nebo kůži vašeho psa nebo kočky ublížit. Měli bychom si také dát pozor na to, abychom psa po koupání důkladně vysušili. Jinak se jeho srst může zapařit a následně se dostaví onemocnění bakteriálním zánětem kůže nebo jinou nepříjemností. U štěňat je zase nutné dávat pozor na možné prochladnutí. Jde o velmi nebezpečný stav, který může vyústit ve vážnou nemoc.
Jak vykoupat kočku – podrobný návod
A jak je to s koupáním koček? Rádi na ně aplikujeme stejná pravidla jako na psy, ovšem neuvědomujeme si, že jde o zcela odlišný typ zvířete. Pokud se totiž podíváte na denní harmonogram kočky, pak zjistíte, že se chová docela jinak. O svou srst totiž pravidelně pečuje, takže skutečně důkladné mytí je u domácích nebo venkovních koček nutné jen zřídkakdy. Platí pro něj však stejná pravidla jako pro to psí.
Když se váš pes bojí vody
Jak je vidět, někdy se přece jen koupání psů (a občas i koček) nevyhneme. Ovšem některá zvířata nevlezou do vany ani za nic, a pokud je tam přece jen nějakým způsobem dostanete, snaží se v hrůze z vody vyskočit ven. A co tedy dělat? Především se je snažte jejich strachu zbavit. Pro začátek namáčejte jen některé části těla. Vybírejte ty méně citlivé (obvykle jde o packy nebo záda) a dbejte na to, aby měla voda vždy příjemnou teplotu.
Postupně pokračujte v namočení celého těla. Ale vždy dávejte pozor, aby se šampon ani voda nedostaly zvířeti do oblasti očí nebo čumáku. Připravte se však, že půjde o proces na dlouhé týdny. A pokud přece jen potřebujete akutně vykoupat zvíře, které se bojí vody, použijte vodítko a přivažte ho třeba k vodovodnímu kohoutku. Zabráníte tak tomu, aby zvíře v panice vyskočilo z vany a poranilo se.
Museli jste u svých zvířat řešit nějaké fobie nebo se vám tyto problémy prozatím vyhnuly?