Jak letos na sladké a obří hrozny: Pravděpodobně nejlepším hnojivem je humus

Aby byla letos úroda vinné révy opravdu maximální, musíte jí dopřát ty správné živiny. Najdete je u sebe na zahradě.

K dokonalé úrodě pomůže vaší vinné révě voda se sodou i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vinná réva toho ke své spokojenosti příliš nepotřebuje. Nejdůležitější je pro ni podle webu Zahradní-Hnojiva to správné hnojení. Bez přísunu živin totiž nepokvete ani nezaplodí. Vše potřebné najdete na své zahradě.

Jak vyživit vinnou révu

Do půdy zapravte dobře uleželý humus nebo hnůj, abyste zvýšili její úrodnost a odlehčili strukturu. Použijte také hnojiva na bázi fosforu a draslíku, která jsou pro růst révy a produkci plodů klíčová. Vhodná příprava půdy zajistí, že réva dostane živiny potřebné k vytvoření silných kořenů, jak potvrzují moje zkušenosti i web ČeskéŠeptání.

Kde víno nejlépe pěstovat

Vyberte pro vinnou révu slunné stanoviště, protože tato plodina potřebuje dostatek slunečního světla pro fotosyntézu a vývoj plodů. Dbejte na to, aby nové stanoviště nebylo vystaveno průvanu nebo nadměrnému působení větru, který by mohl mladé rostliny poškodit. Na připraveném místě vykopejte jamky. Každá by měla být přibližně 50 až 60 cm hluboká a široká. Jamky rozmístěte alespoň 2 metry od sebe, aby měly révy dostatek prostoru pro růst.

Moravský vinař radí: Na jaře nezapomeňte na správný řez révy a včasné hnojení, pojistíte si tak ohromnou úrodu

Poté vyplňte díry vrstvou drenážního materiálu, jako je například štěrk, abyste zabránili přemokření. Poté přidejte směs úrodné půdy a kompostu nebo dobře uleželého hnoje. Organická hmota zlepší strukturu a úrodnost půdy a vytvoří tak pro vinnou révu příznivé prostředí. A konkrétně na jaře vám může skvěle pomoci i dusičnan amonný, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali v předcházejícím článku.

Víno potřebuje pro svůj správný růst především fosfor s draslíkem a jako bonus i kompost. Jedině tak se na zimu skvěle uchytí. iZdroj fotografie: Freepik
Víno potřebuje pro svůj správný růst především fosfor s draslíkem a jako bonus i kompost. Jedině tak se na zimu skvěle uchytí

Jak na výsadbu sazenic

Chtěli byste právě teď vysadit nové rostliny? Ani to není problém. Do jamek zasaďte řízky nebo mladé rostliny révy vinné a dbejte na to, aby byl kořenový systém dobře rozprostřen a umístěn na dně jamky. Kořeny zasypte zeminou tak, aby byl roub nebo kořenový krček v úrovni povrchu půdy. Nově vysazené rostlinky také důkladně zalijte, aby se půda usadila a odstranily se vzduchové kapsy.

Jak pěstovat vinnou révu – návod i pro úplné začátečníky

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o vinnou révu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články