Motivace slepic ke snášení po vzoru našich předků: Jedna jediná změna může zdvojnásobit snůšku vajec

Pokud vám slepice nesnáší tak, jak byste si představovali, vylepšete svou péči o ně díky několika jednoduchým trikům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chov slepic se na zahradách a dvorcích objevuje v Čechách stále častěji. Příčinou je nízká cena za takto vyprodukovaná vajíčka, a mnohdy také mnohem lepší chuť hotového produktu. Je totiž velký rozdíl mezi tím, zda jsou slepice krmeny pouze suchou směsí anebo dostávají na přilepšenou i nějakou tu zelenou složkou potravy společně s přírodními vitamíny a minerály v podobě různých zbytků z kuchyně.

Správné krmení pro slepice

Nejdůležitější složkou celého procesu je rozhodně ta správná strava. Ptáci potřebují pro optimální výživu všechny složky potravní pyramidy – tedy tuky, bílkoviny i cukry. Je ovšem nutné dodávat jim je v co nejkvalitnější formě. Nesprávná výživa pak samozřejmě produkci vajec snižuje. A co je tedy optimálním krmením pro slepice?

  • Ječmen,
  • pšenice,
  • drcená kukuřice a
  • oves.

Je povoleno smíchat několik obilovin dohromady a přidat čistou vodu nebo mléko pro lepší stravitelnost. Můžete také přidat nasekané kopřivy nebo řepné listy, ty slepice milují.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pravidelně střídejte složky krmiva

Ale jen suché krmení pro drůbež nestačí. Mnohem lepší bude, pokud budete míchané krmivo pravidelně střídat. A jak by to mělo vypadat?

  • Suché krmivo: nejrůznější obiloviny a obilné směsi.
  • Mokré krmivo: čerstvá tráva a plevel, zelenina, bylinky, kopřivy, vařené brambory apod.
  • Doplňky vmíchané do krmiva: mouka z různých obilovin, sůl, ulity šneků, drcené vaječné skořápky apod.

Vyplatí se také dodržovat optimální poměry jednotlivých složek. Absolutní základ jídelníčku by měla tvořit pšenice. Je dobře stravitelná a obsahuje bílkoviny a vitamíny B a E. Velmi dobrý je také oves, co je skvělý zdroj vlákniny, ale také vitamínů (zejména vitamínů skupiny B, PP a K). Také ječmen nabídne velmi dobré složení a obsah různých stopových prvků. Všechna zrna je vhodné před podáváním umlít a spařit. Krmit lze i nasekanou kukuřicí, která je skvělým zdrojem přírodních sacharidů, musíte ji však nasekat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další důležité body péče o slepice

Ale jen na optimálním krmení chov slepic nestojí, i když je bezpochyby velmi důležité. Drůbež potřebuje také:

  • kurník a dostatečně velký výběh,
  • vhodné napáječky s pravidelně doplňovanou vodou,
  • dostatečně velká krmítka.

Zvláště v případě kurníku je třeba dbát na to, aby byl postaven podle požadavků jeho obyvatel. Především musí být suchý a dobře větraný (nezapomeňte v něm udělat okno pro optimální větrání během letního horka). V zimě pak je třeba, aby byl dostatečně teplý. Myslete rovněž na jeho vnitřní vybavení: bidýlka musí být vždy správně umístěna, protože slepice na nich rády hřadují.

A pod nimi také musí být prostor pro slámu či jinou podestýlku. A samozřejmě nesmí chybět ano dostatečně velký prostor pro hnízda pro snůšku a v neposlední řadě i dostatečné zabezpečení proti šelmám. Jinak vás o pracně opečovávané ptáky mohou připravit kuny či lišky.

Jak se o svou drůbež staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články