Jak na bohatou úrodu mrkve: Občas postačí použít manganistan draselný

Docela obyčejný manganistan draselný má na zahradě velmi široké uplatnění. Pomoci vám může například s pěstováním mrkve.

Jak skladovat mrkev hned po sklizni: Pomůže písek, prodlouží její trvanlivost i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mrkev je oblíbená zahradní zelenina, ceněná pro svou všestrannost, výživovou hodnotu a sladkou, křupavou chuť. Pro dosažení bohaté úrody je však zapotřebí udělat více než jen zasít semena a čekat, až vyrostou. Je třeba kombinovat správnou přípravu půdy, včasnou aplikaci živin a pečlivou ochranu před škůdci, vyjmenovává web 2DomácíFarma.

Příprava půdy: základ zdravého růstu

Ještě předtím, než začnete uvažovat o výsevu semen mrkve, je důležitá příprava půdy. Mrkev prospívá v kypré, dobře odvodněné půdě bohaté na organickou hmotu. A nezapomeňte ani na testování pH. Mrkev má raději to mírně kyselé až neutrální pH (6,0-7,0). Pokud je vaše půda příliš kyselá, zvažte přidání zahradního vápna; pokud je příliš zásaditá, může pH pomoci upravit třeba stará dobrá síra, jak mi radil už můj děda.

Použití manganistanu draselného k dezinfekci půdy

Manganistan draselný není jen živina; je to silný dezinfekční prostředek, který může pomoci zlikvidovat patogeny a škůdce číhající na záhonku. Ideální je proto jeho použití ještě před výsevem semen pokud jste to ovšem neudělali, klidně si ho vezměte k ruce ještě teď. Vše je opravdu velmi jednoduché a nenáročné na čas.

pěstování česneku

Co zasadit k česneku, aby lépe rostl: Velkými pomocníky jsou salát a mrkev

Rozmíchejte 3 g manganistanu draselného ve sklenici vody, dokud se zcela nerozpustí. Tento roztok zřeďte 10 litry vody a důkladně prolijte půdu tak, aby se směs dostala až do kořenové zóny vaší mrkve,“ radí naše čtenářka paní Zdeňka N. z Životic, která do redakce Chalupáři-Zahrádkáři již dříve poslala svůj osvědčený recept na zálivku z hnoje.

Aby si mrkev uchovala svou čerstvost ještě dlouho po sklizni, měli byste ji správně uskladnit – pomoci vám může docela obyčejný písek iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud si chcete pojistit opravdu obří úrodu křupavé mrkve, musíte jí především dodat ty správné živiny. Pomůže vám manganistan.

Zlepšení růstu pomocí dřevěného popela

Roztok z dřevěného popela dodává draslík, fosfor a vápník, které jsou důležité pro vývoj kořenů a celkové zdraví rostlin. Připravte si zálivku ze 100 g dřevěného popela na 10 litrů vody a nechte ji 24 hodin louhovat. Tímto roztokem mrkev zalévejte nejméně jednou do měsíce. A nezapomeňte ani na pravidelné odplevelování, zalévání a ochranu proti chorobám, jak připomíná web Skrblík. A pokud se vám zdá, že se vaše rostlinky nevyvíjí právě nejlépe, pak zkuste hořčičný prášek, který už Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti také doporučovali.

Jaké jsou vaše triky pro maximální úrodu mrkve?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články