Jak na čistá a lesklá okna: Občas pomůže obyčejný jar

Mít čistá a dlouho lesklá okna může být mnohem jednodušší, než si myslíte. Mnohdy vám postačí obyčejný pomocník z domácnosti.

Okna a těsnění vyžadují údržbu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Než sáhnete po komerčních čisticích prostředcích na okna, zvažte řadu domácích pomocníků, které máte k dispozici a kteří mohou vytvořit účinná a méně toxická čisticí řešení, než jak jaká jste obvykle zvyklí. Mohou však být ještě účinnější, pokud je aplikujete šikovně.

Jar a ocet pomohou

Směs stejného množství bílého octa a vody představuje účinný čisticí roztok, který se vypořádá se špínou a zanechá okna lesklá a beze šmouh. Ovšem je-li znečištění příliš silné, pak vám podle mých zkušeností jen ocet stačit nebude. V takovém případě použije roztok z 1 šálku octa, 1 šálku vody a 1 lžičky Jaru. Uvidíte, že nečistoty „slezou“ z oken skoro bez vašeho přičinění.

Zbavení se nepříjemného mlžení zrcadla v koupelně jednou provždy. Pomůže až dětinsky jednoduchá rada

Alkohol a voda

Na extrémně špinavá okna lze podle webu Dům&Zahrada použít směs z jednoho dílu vody, jednoho dílu alkoholu a také Jaru (tady stačí jen čtvrt dílu), která je velmi účinným čisticím prostředkem, a jako bonus se také opravdu rychle odpařuje a omezuje tak tvorbu šmouh. Abyste však jejích výhod využili na maximum, zaměřte se také na správnou aplikaci. Není to složité, jak píše web ProŽeny.

  • Použití stěrky: Začněte v levém horním rohu okna a postupujte dolů. Po každém použití stěrku otřete čistým hadříkem, abyste zabránili přenosu nečistot.
  • Leštění novinovým papírem: Stará metoda, která ovšem stále funguje skvěle, je leštění skla zmačkanými novinami. Inkoust působí jako mírné brusivo a zanechává po sobě jen zářivý lesk.
  • Punčochy: Pokud chcete maximální lesk s minimem námahy, pak použijte staré punčochy, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.
Aby byla vaše okna vždy perfektně lesklá a čistá, nemusíte se uchylovat ke specializované chemii. Velmi dobře vám pomohou i domácí prostředky. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby byla vaše okna vždy perfektně lesklá a čistá, nemusíte se uchylovat ke specializované chemii. Velmi dobře vám pomohou i domácí prostředky.

Ochrana čistých oken

Chcete-li udržet okna déle čistá, můžete použít jednoduchý domácí roztok z nečekané kuchyňské ingredience – cibule. Jednoduše namočte plátky cibule do vody, nechte vylouhovat přes noc a pak přecezený roztok jemně nastříkejte na okenní tabulky. Přírodní oleje obsažené v cibuli působí jako odpuzující prostředek pro veškeré nečistoty a prach. A nepříjemný zápach brzy zmizí, za to vám ručíme.

Jak na seřízení oken, aby fungovala na jedničku

Jak se o čistotu oken staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články