Okna se lesknou jako nová, s čištěním pomůže ocet s prostředkem na nádobí

Nedovolte šmouhám a skvrnám, aby vás obtěžovaly při výhledu z oken. Zbavte se jich rychle díky domácím prostředkům.

Okna a těsnění vyžadují údržbu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Šikovná směs octa a prostředku na mytí nádobí, ingrediencí stejně starých jako účinných, vám může značně usnadnit jednu velmi neoblíbenou domácí práci. Jde samozřejmě o mytí oken. Tak se jen neradi potýkáte s různými skvrnami a šmouhami? Už nebudete muset.

Alchymie octa a prostředku na mytí nádobí

Základem této úklidové odysey je kouzelná směs octa a prostředku na mytí nádobí. Ocet svou kyselou povahou proniká špínou a mastnotou, kterou nám život hází na okna a prostředek na mytí nádobí je pak jednoduše smyje. Začněte smícháním roztoku z půl šálku octa, 500 ml vody a lžičky prostředku na mytí nádobí (já už vyzkoušela více druhů a nezaznamenala jsem rozdíl, takže klidně sáhněte po tom nejlevnějším).

Mytí oken aviváží na prádlo zařídí, aby zůstala křišťálově čistá až do zimy. Umyje je bleskově, precizně a beze šmouh

Mimochodem ocet doporučuje pro čištění oken třeba i web SnadnoBydlet. Pro větší svěžest a antimikrobiální účinky pak do roztoku ještě vymačkejte šťávu z poloviny citronu a jako bonus přidejte i několik kapek glycerinu nebo aviváže (pokud je máte k dispozici). Roztok hojně nastříkejte na okna a pak ho hadříkem z mikrovlákna dobře rozleštěte. Poté nečistoty stáhněte plastovou stěrkou, skla opláchněte vodou a máte hotovo.

Sklo vyleští punčochy o noviny

A jak okenním tabulkám dodat perfektní lesk bez šmouh? Naše čtenářka Jana M. z Plotiště nedá dopustit na jeden kousek oblečení. „Závěrečné leštění nylonovými punčochami propůjčí sklu opravdu zrcadlový lesk prakticky úplně bez námahy. A využívám tak i ty roztrhané. Doma prostě nic nevyhodím.“

Aby vaše okna vypadala stále jako nová a nabízela ničím nerušený výhled do okolí, vezměte si na jejich čištění osvědčenou kombinaci domácích prostředků. iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vaše okna vypadala stále jako nová a nabízela ničím nerušený výhled do okolí, vezměte si na jejich čištění osvědčenou kombinaci domácích prostředků

Web iReceptář zase doporučuje vzít na okna docela obyčejné noviny. Musí to však být ty opravdu poctivé. S lesklými stránkami z různých časopisů opravdu nepochodíte. Správné noviny stačí jen zmačkat do kuličky a chvíli s nimi po skle kroužit. Mezi další osvědčené tipy Chalupářů-Zahrádkářů pro údržbu celé domácnosti patří i použití soli při čištění digestoře nebo při odstraňování odolných skvrn přímo během praní.

Proč je nutné seřizovat i nová a moderní okna

Jaké triky na mytí a leštění oken máte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články