Do praní přidejte sůl, pomůže na skvrny a prádlo si pak snadněji udrží své barvy

Sůl může být užitečná při praní, protože pomáhá fixovat barvy na textiliích a také může pomoci rozpouštět některé skvrny.

Babičky dávaly k prahům dveří sůl: Měly pro to opravdu pádný důvod i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sůl, která je základem každé kuchyně, neslouží jen k dochucování, ale také jako všestranný prostředek k odstraňování skvrn, zachování barev a dokonce i jako změkčovadlo veškerých tkanin. Musíte si však dát pozor na to, kolik jí používáte.

Blednutí barev a „solná“ pomoc

Často prané barevné oblečení může ztratit svou živost a bílé může zešednout. Jeho namočení do teplé slané vody (2 polévkové lžíce soli) na půl hodiny před praním vám však může pomoci zachovat jeho původní barvy. Tuto lázeň stačí používat asi jednou měsíčně.

Odstraňování skvrn pomocí soli

Pokud bojujete s různým skvrnami, můžete si sůl vzít také k ruce. Poslouží vám mnoha různými způsoby, výsledek však bude vždy perfektní.

  • Skvrny od čerstvého vína: ihned je zasypte solí a počkejte, až sůl absorbuje tekutinu. Poté oděv namočte na 30 minut do studené vody a teprve poté jej normálně vyperte.
  • Skvrny od krve: namočte látku potřísněnou krví do studené osolené vody, aby se skvrny snáze vypraly.
  • Skvrny od rzi: smíchejte sůl s citronovou šťávou v poměru 1:1. Směs naneste na skvrnu, vetřete ji, nechte působit a poté oděv vyperte buď v pračce, nebo ručně.
  • Skvrny od potu: k oblečení se skvrnami od potu přidejte do praní sůl. Nejlépe funguje poměr 1:3 (1 litr vody na 3 polévkové lžíce soli), zejména v horké vodě, jak radí web NášDům.
Jak vysušit mokré boty za pár minut

Boty uschnou v zimě bleskově, pomůže jim k tomu rýže a sůl

Sůl pomáhá pracímu prostředku lépe se vypořádat s odolnými skvrnami. V pracích prášcích ji dokonce obvykle i najdete, když však zvýšíte poměr, vše se vypere mnohem lépe,“ radí čtenářka Michaela K. z Kutné Hory. A skvěle vám pomůže i jedlá soda nebo černý pepř, jak redakce Chalupářů-Zahrádkářů také otestovala.

Sůl jako aviváž

Sůl může změkčit vodu a následně i tkaninu, jak uvádí web Deník. Za tímto účelem přidejte do přihrádky na aviváž 4 polévkové lžíce kamenné soli. Pro příjemnou vůni můžete přidat i trochu běžné aviváže nebo třeba esenciálního oleje.

V zimě, kdy není možné prádlo klasicky rozvěsit na sluníčku, se jeho sušení mnohdy stává velkou výzvou – pomůže vám s ní tenisák. iZdroj fotografie: Pixabay
Přidání soli do praní může pomoci odstranit skvrny a zachovat barvy prádla. Je však třeba správně zvolit dávkování

Vždy však mějte na paměti, že sůl je sice účinný odstraňovač skvrn a rozjasňovač, ale nejlépe funguje vždy na přírodních tkaninách, jako je bavlna nebo len (u nejrůznější syntetiky bohužel mnohdy nepochodíte). A její nadměrné používání může vlákna vysušit a potenciálně poškodit, jak mě varovala prodavačka v textilu. Nikdy by se tedy neměla používat do každého praní.

Šikovné rady pro dokonale vyprané a usušené prádlo

Jaké jsou vaše osvědčené triky při praní prádla?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články