Proč přidávat do praní pepř: Pomůže na zašlé a zažloutlé prádlo

Pepř obsahuje látku zvanou piperin, která může pomoci odstranit zažloutlé skvrny a zlepšit bělost vašeho prádla zcela bez námahy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Správná péče o prádlo je základním aspektem zachování živosti a dlouhé životnosti vašeho oblečení. Bílá barva může časem zežloutnout nebo zešednout, zatímco barevné tkaniny mají tendenci blednout a ztrácet svůj původní jas. Jak vám v tomto případě pomůže pepř?

Role pepře při praní prádla

Matnost a zašedlost tkanin často pramení z nedostatečného odstranění zbytků pracího prostředku. Pepř, který působí jako abrazivní prostředek, tak pomáhá odstranit zbytky mýdla a pigmentu z tkaniny, čímž jí účinně navrací původní lesk. Použití pepře na praní:

  • Před praním vezměte 1 čajovou lžičku mletého černého pepře a přidejte ji přímo do bubnu pračky před spuštěním pracího cyklu. Doporučuje se používat teplotu vody nepřesahující 30 až 40 °C.
  • Po vyprání budou všechny textilie zářivější. Tento efekt je patrný zejména u tmavých barevných kousků, jako jsou černá trička a džíny.

Účinky pepře na tkaninu

Možná vás zajímá teď dopad na samotnou tkaninu. Podle webu AAzdraví černý pepř pomáhá odstraňovat mýdlový film, který se na tkanině hromadí v důsledku nesprávného máchání. Tento film postupně způsobuje, že oděvy ztrácejí svou přirozenou barvu. Tento přírodní prostředek tak nabízí hmatatelné výhody při minimálních nákladech. „Na každé praní stačí použít pouhou čajovou lžičku pepře. Jeho účinnost je nejvýraznější při praní barevného a černého oblečení,“ potvrzuje naše zkušenosti paní Milena V. z Postoloprt.

Které kuchyňské koření pomůže rostlinám iZdroj fotografie: Depositphotos
Přidání pepře do prádla je jedním z mnoha domácích triků, které se používají ke zlepšení účinnosti praní. A nestojí skoro nic.

Sůl jako alternativa

Při praní prádla lze podle webu iReceptář využít také zázračných účinků soli. Přidání lžíce soli do pracího prostředku poskytuje podobnou službu jako pepř. Kromě toho lze ze soli vytvořit i lázeň. Na tři litry teplé vody postačí dvě polévkové lžíce, prádlo pak nechte máčet alespoň 30 minut (řiďte se mírou jeho znečištění).

Konec mravenců v domě, opravdu spolehlivě je vyžene skořice s pepřem

Konec mravenců v domě, vyžene je skořice s pepřem

Záchrana vybledlé bílé

I pro bílé oblečení, které navzdory použití pepře přece jen ztratilo svůj lesk, existuje lék. Připravte si kbelík nebo umyvadlo s teplou vodou, přidejte do něj lžíci jedlé sody, dvě lžíce soli a tekutý prací prostředek (moje babička používala nastrouhané mýdlo, které rozpustila v troše horké vody). Důkladně promíchejte a nechte oblečení v tomto roztoku namočené asi 15 minut, abyste bílou barvu oživili. U výrazně zašlých kusů pak prodlužte dobu namáčení na půl hodiny. Poté prádlo promněte v ruce a následně vyperte jako obvykle.

praní prádla iZdroj fotografie: Depositphotos
Před praním vezměte 1 čajovou lžičku mletého černého pepře a přidejte ji přímo do bubnu

Soda velmi dobře funguje zejména na bílé prádlo, jak potvrzuje i dřívější příspěvek na Chalupáři-Zahrádkáři. Závěrem lze říci, že použití černého pepře v péči o prádlo je sice netradiční, ale zajímavou a účinnou metodou v boji proti vybledlému a zažloutlému oblečení. Ve spojení s dalšími přírodními prostředky, jako je sůl a jedlá soda, pak představuje ekonomickou a ekologickou alternativu pro zachování skvělého vzhledu vašeho šatníku.

Jak se zašedlým oblečením bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články