Jedlá soda při praní: Působí nejen jako aviváž, ale dokáže si poradit i se skvrnami

K perfektně čistému prádlu pomůže obyčejná jedlá soda za pár korun. Poradí i se zažloutlými skvrnami na bílém prádle.

Jak vyprat špinavé záclony i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Použití jedlé sody v domácnosti dokáže nahradit spoustu drahých chemických přípravků. Já na ni nedám dopustit a za pár korun mám multifunkční prostředek na všechny typy povrchů. Opravdu velkou službu ale prokáže i při praní prádla, a to v mnoha směrech. Jak ji správně použít, aby bylo prádlo měkké, voňavé, beze skvrn a zářivě bílé?

Nevzdávejte se bílého oblečení

Bílá barva je u oblečení asi nejméně praktická, ale slušivá. Krásná bílá košile či oblíbené tričko sebou ale nese i rizika. Z běloskvoucí bílé se po poměrně krátké době stává nevzhledná nažloutlá, a to platí především o podpaží, kde existuje největší hrozba negativního působení potu. Jak znovu navrátit bílou barvu i v oblasti podpaží radí web Living.iPrima. Smíchejte jedlou sodu s vodou, případně trochou octu či citronové šťávy, abyste dostali konzistenci pasty. Tu aplikujte na zažloutlé místo a nechte několik hodin působit. Následně vyperte jako vždy.

O tom, že jedlá soda v kombinaci s octem a solí bělí prádlo, jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali již dříve a opravdu se obejdete bez drahého přípravku z drogerie. O svou zkušenost s bělením prádla se podělila i naše čtenářka, paní Zlatka S. z Vysokého Mýta: „Bílé prádlo žloutne především sušením na slunci, tomu je nutné se vyhnout. Jedlou sodu a trochu octu přidávám do každého praní a prádlo je stále jako nové.“

Jedlá soda nahradí i aviváž

Aviváž se používá na změkčení prádla a pro jeho příjemnou vůni. Tu ale jedlá soda plně nahradí. O tom, že podobně funguje ale například i několik kuliček z alobalu, jsme na Chalupáři-Zahradníci radili již dříve. O tom, že přidání jedlé sody do bubnu pračky změkčí prádlo, ale i vodu a zvýší účinnost pracího prostředku píše i web iReceptář.

Koule z alobalu iZdroj fotografie: Stewart Black / Creative Commons / CC BY
Aviváž kromě jedlé sody nahradí i kuličky z alobalu

Jedlá soda má kromě jiného i další skvělou vlastnosti, a tou je pohlcování pachů. Vstřebá tedy někdy opravdu nelibě vonící odér z prádla, obzvláště z ručníků či funkčního oblečení, ale také pohltí pachy ze samotné pračky. To mám osobně vyzkoušeno.

Čím nahradit aviváž, aby bylo prádlo s oblečením dokonale měkké a voňavé

Jak vyčistit pračku pomocí jedlé sody a octu

O pračku je nutné pravidelně pečovat a v tomto směru je jedlá soda a ocet nepřekonatelná kombinace. Po každém praní zůstává uvnitř pračky vlhkost, která nahrává množení bakterií a vzniku plísní. Také se zde postupně usazují nečistoty z prádla, ale také zbytky pracího prostředku. Dvířka pračky ale i zásobník na prací prostředek nechte po každém dokončení pracího cyklu pootevřené, aby mohly vyschnout a netvořila se zde vlhkost.

Nastavení programu na pračce iZdroj fotografie: Piqsels
Jedlá soda a ocet pračku dokonale vyčistí, jsou to přitom korunové položky

Jedlá soda a ocet pomohou pračku vyčistit a zbavit se vodního kamene. Do zásobníku nasypte půl šálku jedlé sody a do bubnu nalijte 2 šálky octa. Zvolte nejdelší program s co nejvyšší teplotou. Čistěte takto pračku jednou měsíčně a nejen že si tak zajistíte opravdu čisté prostředí, ale poznáte to i na kvalitě vypraného prádla a především jeho vůni.

Jak používáte jedlou sodu v domácnosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články