Boty uschnou v zimě bleskově, pomůže jim k tomu rýže a sůl

Sůl má vysoušející vlastnosti, a proto je dobrým prostředkem proti vlhkosti. Ve spojení s rýží se skvěle postará o vaše boty.

Jak vysušit mokré boty za pár minut i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zima s sebou přináší mokro a sníh, které často způsobují, že naše boty bývají promočené a nepohodlné. Rychlé a účinné sušení obuvi v těchto chladných měsících má proto zásadní význam nejen pro pohodlí, ale také pro zachování její odolnosti a hygieny. Zatímco naše babičky do mokrých bot cpaly noviny a umisťovaly je ke kamnům, moderní doba nabízí inovativnější řešení: použití rýže a soli.

Stále používané tradiční metody

Stará technika vycpávání novin do bot a pravidelné výměny papíru, který absorbuje vlhkost, je podle webu InStory stále účinná. Tato metoda funguje, protože pórovitá povaha papíru odvádí vlhkost a urychluje proces vysychání. Ovšem sůl a rýže působí rychleji.

Inovativní použití rýže a soli

Rýže je známá svou schopností pohlcovat vlhkost a může se tak stát opravdu vynikajícím nástrojem pro sušení bot – a podobně působí i sůl. Jak je použít? Naplňte látkový sáček nebo třeba staré ponožky suchou rýží a solí v poměru 1:1 a vložte je do mokré obuvi. Obě látky postupně absorbují vlhkost a boty zůstanou suché, aniž by hrozilo jejich poškození.

Boty v zimě nepromoknou, stačí je jednoduše namazat vazelínou

Boty v zimě nepromoknou, stačí je jednoduše namazat vazelínou

Odstraňování nečistot a zápachu

Před sušením je také důležité boty očistit od veškerých nečistot a zbytků. O všem i tak se někdy může stát, že i přes včasné a správné vysušení boty nepříjemně zapáchají. Co na to doporučuje naše čtenářka Mirka N. ze Staříče? „Pro boj s tímto problémem nasypte do každé boty lžičku jedlé sody a nechte ji tam přes noc. Následující den ji pečlivě vysypte a přidejte několik kapek esenciálních olejů pro osvěžující vůni.“

Abyste se mohli v zimě cítit bezpečně i na sněhu a ledu, měli byste se na ně řádně připravit – zaměřte se především na podrážky svých bot. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud máte boty, které jsou mokré, mějte také na paměti, že je důležité je co nejdříve vysušit. Pomohou domácí prostředky

Web iReceptář zase nedá dopustit na pravidelné používání antibakteriálních sprejů, které mohou zabránit růstu plísní a odstranit zároveň z obuvi i nepříjemný zápach. Postřik vnitřku bot alespoň dvakrát týdně obvykle úplně stačí. V minulosti také Chalupáři-Zahrádkáři poradili, jak správně obuv sušit nebo proč k jejímu čištění a celkovému osvěžení používat obyčejný ocet.

Jak si vybrat zimní boty? Podívejte se na pár základních rad, které se mohou hodit

Jaké jsou vaše triky pro vysoušení obuvi?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články