Boty v zimě nepromoknou, stačí je jednoduše namazat vazelínou

Při péči o zimní obuv se nemusíte uchylovat k drahým krémům – místo tohoto stačí vsadit na docela obyčejnou vazelínu.

Boty v zimě nepromoknou, stačí je jednoduše namazat vazelínou i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V zimě, kdy ulice pokrývá mráz a sněhová pokrývka, se stává nepromokavost vašich bot mnohdy velmi ožehavým tématem. Nemusíte však utrácet za drahé chemické čističe. Stačí vám jednoduchá ochranná metoda – vazelína, jak radí web RučněŠitéBoty.

Levná a účinná ochrana.

Vazelína představuje cenově výhodnou alternativou drahých krémů a sprejů. Postup je jednoduchý. Začněte tím, že boty otřete vlhkým hadříkem, abyste odstranili veškeré nečistoty, a nechte je zcela vyschnout. Poté pomocí čistého suchého hadříku naneste na kožené povrchy malé množství vazelíny. Dbejte na rovnoměrné rozložení po celém povrchu boty. Následně nechte ošetřenou obuv několik hodin stát, aby se na ní vytvořil vodoodpudivý film.

Vosk nebo parafín: Alternativní řešení

Nemáte doma vazelínu? Nevadí. Rozpusťte malé množství vosku nebo parafínu a obuv jemně ošetřete. Kapalina by neměla být příliš horká. „Jakmile máte hotovo, vše vysušte fénem – určitě takovou obuv nedávejte na topení – ochranný povrch by rozpraskal,“ radí čtenářka Ivana N. z Rožnova pod Radhoštěm, která nám tento nápad zaslala.

Řešení na bázi oleje

Roztok na bázi oleje je vhodný pro přírodní i umělou kůži. Připravte si ho smícháním 2 lžiček ricinového oleje, 2 lžiček lněného oleje a 100 g strouhaného parafínu. Přísady smíchejte a směs rozpusťte pomocí vodní lázně. Roztok naneste na obuv a nechte působit 6 až 8 hodin. Poté můžete podle potřeby obuv ještě vylepšit, ale obvykle to nebývá třeba. A jak často toto ošetření obnovovat? Nejlépe jednou za 2 až 4 týdny, podle náročnosti podmínek.

Chytré hospodyňky moc dobře znají sílu vazelíny: Ze sporáku dokáže odstranit i ty nejodolnější usazeniny, dají se s ní však čistit i další věci

Preventivní opatření jsou důležitá

Kromě domácích prostředků jsou na trhu k dispozici různé komerční spreje odpuzující vodu, jak upozorňuje web Pardubice.Rozhlas. Pokud mají být opravdu kvalitní, měly by obsahovat například lanolin (nažloutlou, mastnou látku vylučovanou mazovými žlázami ovcí) nebo podobné efektivně působící přírodní prostředky.

Aby vám vaše obuv poskytovala bezpečnou ochranu i během zimy, musíte ji ošetřit tím správným způsobem – pomůže vám vazelína iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vám vaše obuv poskytovala bezpečnou ochranu i během zimy, musíte ji ošetřit tím správným způsobem – pomůže vám vazelína

Pamatujte si však, že před použitím jakéhokoli přípravku je vhodné jej vyzkoušet na malé ploše. Naneste trochu látky na méně viditelné místo a počkejte 30 minut, abyste zjistili možný negativní účinek. Neudělejte stejnou chybu jako já, která mě stála jedny skoro nové boty. V minulosti také Chalupáři-Zahrádkáři poradili, jak správně obuv sušit nebo proč se k čištění zašpiněných tkaniček nejlépe hodí obyčejný ocet.

Jak se o svou zimní obuv staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články