Ocet je účinným prostředkem proti vodnímu kameni. Při správném použití dokáže rozpouštět vápenaté usazeniny a pomáhá předcházet tvorbě dalšího.
Pokud už vaše sprcha nefunguje tak jako dřív, nemusíte hned běžet do obchodu pro novou. Mnohdy totiž za všechny potíže může jeden nenápadný, ale přitom velmi zákeřný nepřítel – vodní kámen. S ním si však skvěle poradí ocet.
Ocet a vodní kámen
Díky své kyselé povaze dokáže rozkládat minerální usazeniny bez nutnosti abrazivního drhnutí nebo použití potenciálně škodlivých chemikálií. Tím nejen zachovává integritu vaší sprchové hlavice, ale také zajišťuje, že proces čištění bude maximálně šetrný k životnímu prostředí (a samozřejmě také skoro nic nestojí – za mě je to nejlevnější domácí čistič vůbec).
Krok za krokem k zářivé sprchové hlavici
Začněte opatrným vyjmutím sprchové hlavice z jejího upevnění. To může vyžadovat použití klíče, ale často to lze s trochou úsilí provést ručně. Cílem je vystavit co největší část povrchu sprchové hlavice octovému ošetření. Poté najděte dostatečně velký plastový sáček, aby se do něj sprchová hlavice pohodlně vešla. Podle rady z webu RozdílnéRytmy ho naplňte takovým množstvím bílého octa, aby byla sprchová hlavice zcela ponořena. Poté ho dobře zajistěte.
Klíčem k úspěchu je trpělivost. Nechte sprchovou hlavici namočenou v octu přes noc. Toto delší působení zajistí, že se rozloží i ty nejodolnější usazeniny, což vám značně usnadní závěrečné kroky čištění. Ráno totiž musíte starým zubním kartáčkem vydrhnout všechny zbývající usazeniny vodního kamene. Pak už jen podle rady z webu Dům&Zahrada pusťte na několik minut přes sprchovou hlavici vodu, abyste spláchli všechny uvolněné usazeniny a zbytky octa. Sprcha bude zase jako nová – a to opravdu na dlouho.
Ocet jako čistič koupelny
Ale působení tohoto šikovného pomocníka se nemusí omezovat jen na zanesenou armaturu. Pokud totiž smícháte ocet s vodou v poměru alespoň 1:1 a necháte ho chvíli působit všude tam, kde se potýkáte s vodním kamenem a špínou, zjistíte, že máte v ruce opravdu skvělý čistič. Vše totiž pak už stačí jen opláchnout vodou a v koupelně budete mít maximálně čisto. Je ale důležité mít na paměti, že tento šikovný pomocník může být vůči některým materiálům agresivní. Určitě s ní tedy nečistěte například mramor či vápenec.
A na vodní kámen se hodí také citron, který vám může pomoci i s čištěním kuchyňských prkének. O obojím jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno.