Jak na množení růží: Ke skvělému výsledku postačí nůžky a toaletní papír

Vyzkoušejte tento geniální trik a rozmnožte své oblíbené růžové keře. Vysaďte na své zahradě více růží a nechte je vykvést do krásy zářivými barevnými květy.

Když růže nekvetou ani nerostou, zaměřte se na nejčastější chyby i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Růže patří jednoznačně mezi nejoblíbenější okrasné květiny a jsou dokonalou ozdobou každého prostoru. Abyste si užili nekonečnou záplavu jejich barevných květů, rozmnožte si své růžové keře. S tímto návodem popsaným krok za krokem to zvládne i úplný začátečník. Naučte se, jak množit růže řízkováním, a pusťte se do práce. Za 3 až 4 týdny zakořeněné růže můžete přesadit.

Jak správně množit růže

Pro efektivní rozmnožování rostlin použijte vždy čerstvě nařezané květiny. Pokud použijete řezané květy z kytice, kterou jste dostali, konečný výsledek nemusí být dobrý. Aby řízky mohly zakořenit, potřebují především zajistit dostatečnou vlhkost. Právě s tímto vám velmi pomůže obyčejný toaletní papír. Dodržte tento přesný postup a výsledek vás zaručeně potěší.

Zaměřte se na výběr vhodných částí

Zajistěte si úspěch tím, že k rozmnožování vyberete ty nejlepší části. Ideální větvičky by měly být především zdravé a vitální, bez jakýchkoliv známek poškození, nemoci nebo napadení škůdci. Vybrané větvičky pomocí ostrých a dezinfikovaných nůžek odstřihněte. Nařezané stonky by měly být dlouhé přibližně 20 cm. Ty následně očistěte od všech listů a případně i trnů. Na obou koncích proveďte řez pod úhlem 45 °.

Podpořte zakořenění

Stimulovat tvorbu kořenového systému lze použitím hormonálních hnojiv, tento krok však není nutný. Jakmile máte řízky připravené, jeden z konců obalte do 4 vrstev toaletního papíru. Dbejte však na to, aby byla tímto obvazem pokryta jen polovina stonku, abyste nezamezili přísunu kyslíku. Toaletní papír můžete nahradit také papírovými ubrousky nebo kapesníčky.

Červený květ růže iZdroj fotografie: Freepik

Zajistěte řízkům vlhkost

Ve chvíli, kdy máte všechny řízky připravené, je postříkejte čistou vodou tak, aby papírový obvaz zcela přilnul ke stonku růží. Tako navlhčené je vložte do květináče naplněného do ¼ zeminou. Substrát vybírejte tak, aby byl velmi úrodný a dobře propustný. Nakonec řízky ještě trochou směsi přikryjte, květináč umístěte na světlé a teplé místo, a pravidelně zalévejte.

Po 3 až 4 týdnech opatrně řízky vykopejte a zjistěte, jestli se všem podařilo zakořenit. Jemně odstraňte toaletní papír a kořínky opláchněte, abyste se zbavili i všech jeho zbytků. Následně je můžete přesadit do připraveného květináče nebo venkovního záhonu.

Jak množit růže řízkováním

Čím podporujete zakořeňování řízků vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články