Jak na nejzelenější trávník v okolí: Drahá chemická hnojiva nahradí obyčejný popel

Dřevěný popel je na zahradě použitelný opravdu univerzálně. Mimo jiné se postará i o zdraví a krásu vašeho trávníku.

Jak na nejzelenější trávník v okolí: Drahá hnojiva nahradí obyčejný popel i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chcete-li mít nejzelenější trávník v okolí, nemusíte používat drahá chemická hnojiva, když máte k dispozici starý osvědčený přírodní prostředek – dřevěný popel. Tento jednoduchý vedlejší produkt z vašeho krbu nebo kamen na dřevo může pro vaši zahradu představovat velmi výraznou vzpruhu, jak informuje například web Komparito.

Proč používat dřevěný popel na trávník

Dřevěný popel, bohatý na minerály a další prvky, se na zahradě používá často. A může se pyšnit i schopností upravovat pH půdy, což může výrazně zlepšit zdraví a živost vašeho trávníku (nehodí se však pro celou zahradu, například pro borůvky je mnohem lepší hnojení kyselou kávou sedlinou, jak Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve).

20 jedovatých rostlin, které běžně a samovolně rostou na českých zahradách. Dokáží prudce otrávit i při pouhém doteku

  • Draslík: Zlepšuje celkový zdravotní stav trávy, zlepšuje růst kořenů a odolnost vůči suchu.
  • Vápník: Je zásadní pro vývoj a růst buněk, pomáhá také neutralizovat kyselou půdu.
  • Hořčík: Představuje základní složku chlorofylu a pomáhá při fotosyntéze, procesu, při kterém si rostliny vytvářejí potravu.
Aby se váš trávník letos zazelenal opravdu ukázkově, nepotřebujete drahá hnojiva. Místo toho sáhněte po dřevěném popelu. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se váš trávník letos zazelenal opravdu ukázkově, nepotřebujete drahá hnojiva. Místo toho sáhněte po dřevěném popelu

Jak aplikovat dřevěný popel na trávník

Použití dřevěného popela při péči o trávník je jednoduché, ale správná aplikace je zásadní, aby nedošlo k poškození vašeho zeleného koberce. Podle webu Hobbio se tedy rozhodně vyplatí pohlídat si pár věcí:

  • Načasování: Nejvhodnější dobou pro aplikaci dřevěného popela na trávník je podle mých zkušeností časné jaro nebo podzim. Popel se tak může integrovat do půdy a upravit její pH před hlavním vegetačním obdobím.
  • Metoda: Dřevěný popel lehce nasypte na trávník, ideálně před deštěm, nebo jej dobře zalijte. To mu pomůže proniknout do půdy a zabrání jeho odfouknutí.
  • Je lepší začít s menším množstvím a sledovat, jak trávník reaguje, než přidáte vyšší množství.
  • Vyhněte se nadměrnému používání: Nadměrná aplikace dřevěného popela může vést k vysokému pH půdy, které může zablokovat vstřebávání živin kořeny rostlin. Budou tak podvyživené, i když možných příležitostí okolo sebe budou mít dostatek.
Jarní obnova trávníku a jak na ni

Jak o svůj trávník pečujete během prvních teplých dní roku vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články