Zápach z odtoku není ničím příjemným – zbavit se ho však můžete i ekologicky s použitím domácích pomocníků.
Každý jistě zažil situaci, kdy při puštění vody vychází z odtoku nepříjemný zápach, který se šíří všude kolem. Příčin může být několik. Většinou se to stává, když je odtok nebo potrubí ucpané, voda nemůže odtékat, zůstává v potrubí dlouho a množí se tak bakterie, které vydávají zápach. Odtok i potrubí může být ucpané vodním kamenem, ale také zbytky ztuhlého mýdla, vlasy, chlupy a jinými mnohdy odolnými nečistotami.
Prášek do pečiva
Samozřejmě můžete použít různé chemické přípravky, které si s tímto hravě poradí. Ale pokud chcete šetřit přírodu a svoji peněženku, zkuste tentokrát domácí čistič. Jeho součástí je jedlá soda, takže můžete použít klidně i samotnou sodu. Jedlá soda je součástí mnoha domácích čističů, pohlcuje pach a v reakci s něčím kyselým i čistí odpady nebo různé povrchy, jak informuje web BydlímeKvalitně. V tomto případě ji použijte jako čistič odtoku.
- Do odtoku nasypte prášek (4 lžíce).
- Opatrně jej zalijte octem (150 ml).
- Odtok začne okamžitě syčet a bublat, vytvoří se pěna.
- Po 15 minutách zalijte odtok vařící vodou z konvice.
- Pokud odtok zabublá a voda rychle odteče, máte vyhráno. Pokud ne, postup zkuste zopakovat nebo vyzkoušet jiný prostředek.
Kuchyňská sůl na odpad
Sůl je nad zlato, jak říká známá pohádka. A platí to nejen při vaření. Také při úklidu se často hodí. Sůl dokáže neutralizovat zápach a rozpustit vodní kámen i jiné nečistoty.
- Sůl nasypte do odtoku (2 až 3 lžíce) a nechte ji působit asi hodinu.
- Poté do odtoku nalijte 5 až 10 litrů horké vody.
Kyselina citrónová také pomůže
Je jedno, zda ji používáte v prášku a nebo raději vymačkáte citrónovou šťávu. Rovněž rozpouští všelijaké nečistoty a zároveň působí proti zápachu svou svěží vůní. Potřebujete 100 ml citrónové šťávy nebo 1 lžíci kyseliny citrónové v prášku.
- Citrónovou šťávu nalijte do odtoku a nechte 1 hodinu pracovat. Pak ji zalijte proudem teplé vody.
- Kyselinu rozpusťte v troše vody a nalijte do odtoku. Nechte působit 20 až 30 minut a pak zalijte 5 litry horké vody.
Magazín ProŽeny pak místo citronové šťávy doporučuje ocet v polovičním množství. O další triky na údržbu kuchyňského dřezu se Chalupáři-Zahrádkáři podělili v článku zde. A jedlou sodu doporučují i jako skvělý prostředek na ucpaný odtok.
Zápach po dlouhém nepoužívání
Tohle už jistě také zažil každý. Před odjezdem na dovolenou bylo doma s odpady všechno v pořádku, po návratu se bytem šíří smrad. Tentokrát není příčinou ucpaný odpad, ale jeho dlouhé nepoužívání. A problémem může být i sifon. V sifonu pod odpadem se totiž neustále drží voda, která brání proniknutí zápachu z potrubí. Pokud ale odpad dlouho nepoužíváte, voda v sifonu vyschne a západu nic nebrání. V tomto případě je rada jednoduchá.
Kuchyňský olej
Než na delší dobu odjedete, nalijte do odtoku pár lžic kuchyňského oleje. Olej, jak známo, je lehčí než voda, takže se udrží na hladině. I když voda klesne až pod sifon, olej bude stále nahoře a zabrání pronikání zápachu. Po návratu z dovolené stačí do odtoku nalít trochu prostředku na nádobí a prolít horkou vodou.