Jak na obří úrodu brambor: Skvělou práci odvede posekaná tráva

Pokud jste se letos rozhodli zásobit rodinu vlastními bramborami, pak si osvojte postup pro výrobu velmi účinného hnojiva z trávy.

Letos se o obří úrodu brambor postará obyčejná posekaná tráva i Zdroj fotografie: Deposiphotos
                   

O obří úrodu brambor se dokážou postarat dvě jednoduchá pravidla. A ačkoli nelze zaručit, že vám každá rostlina přinese plný kbelík brambor, celkově by se plodnost vašeho pole měla výrazně zvýšit. A co tedy použít pro spokojenost vaší zahrady? Osvojte si 2 důležitá pravidla a už nikdy nebudete muset brambory přes zimu kupovat v obchodě.

Správně načasujte hrůbkování brambor

První pravidlo se týká správného načasování hrůbkování. Mnozí určují vhodnou dobu na základě výšky listů, ale mnohem lepším indikátorem jsou v tomto ohledu povětrnostní podmínky. Když se objeví klíčky brambor, zvyšuje se totiž obvykle pravděpodobnost nočních mrazíků. Pokud předpověď počasí předpovídá teploty +5 °C a nižší, je nutné klíčky urychleně zahrnout.

Ideální okamžik pro další hrabání je ve chvíli, když klíčky dosáhnou výšky přibližně 10 cm. Při počátečním hrůbkování je však nutné klíčky zcela zakrýt. To stimuluje vývoj dalších stonků, na kterých se budou tvořit hlízy. V důsledku toho bude mít každá rostlina více vrstev brambor a poskytne vám tedy bohatší sklizeň. První vrstva se tvoří v hloubce původní výsadby sadby brambor, druhá vrstva na úrovni prvního kopečku a třetí vrstva na úrovni druhého kopečku.

Už žádní drátovci v bramborách iZdroj fotografie: Joe Lanman / Creative Commons / CC BY-SA

Hrůbkování se vyplácí jen někdy

Zahrnování brambor také provádějte pouze ve chvíli, kdy je půda vlhká. Nejlepší je to udělat ihned po dešti (jakmile se přebytečná vlhkost vsákne trochu hlouběji do půdy). Pokud nepršelo, doporučujeme hrabáním půdu důkladně zalít, a to do hloubky přibližně 20 cm. I když se toto doporučení může zdát jako samozřejmost, málokdo ho skutečně dodržuje.

Pomůže i hnojivo z trávy

Po druhém hrabání hrůbkování navrstvěte mezi řádky brambor velké množství čerstvě posekané trávy. Tuto vrstvu pak zalijte roztokem jakéhokoliv přírodního fungicidu, který účinně brání v rozvoji houbovým infekcím i obávané Phytophoře. Tento jednoduchý doplněk pomáhá snížit riziko plísně brambor a zajišťuje zdravější růst rostlin po všech stránkách. Díky kombinaci správného hrůbkování a preventivních opatření bude vaše úroda mnohem odolnější a kvalitnější.

Kompost ze zeleného odpadu iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč používat hnojivo z trávy

Posekaná tráva má při použití při pěstování brambor několik výhod. Zaprvé působí jako přírodní mulč, který zachovává půdní vlhkost a potlačuje růst plevelů. Tím se snižuje potřeba nadměrného zavlažování a pletí, takže rostliny mohou soustředit svou energii na vývoj hlíz. Za druhé, jak se posekaná tráva rozkládá, obohacuje půdu o organickou hmotu a zlepšuje její strukturu a obsah živin. To vytváří úrodné prostředí pro silný růst brambor. A konečně, vrstva trávy slouží i jako ochranná bariéra, která chrání hlízy před přímým slunečním zářením.

To pomáhá zabránit jejich zelenání, které může ovlivnit kvalitu a chuť brambor. Dejte ovšem pozor na to, aby použitá tráva nebyla ošetřena herbicidy nebo pesticidy, protože tyto chemikálie mohou negativně ovlivnit růst rostlin. Kromě toho dbejte na to, aby vrstva trávy nebyla příliš silná, protože by mohla vytvářet nadměrnou vlhkost a bránit proudění vzduchu, což by mohlo vést k problémům s hnilobou nebo plísněmi. Obecně postačuje vrstva o tloušťce přibližně 5 až 10 centimetrů.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při pěstování brambor?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články