Jak na odmrazování lednice: Chce to alespoň 3x ročně, jinak se led tvořit nepřestane

Pokud chcete, aby si vaše lednice zachovávala dlouhodobou funkčnost, musíte se o ni i správně starat – důležité je odmrazování.

Prázdný mrazák i Zdroj fotografie: Peter Galvin / Creative Commons / CC BY
                   

Odmrazování chladničky je umění a věda, které se vzájemně prolínají. Jde doslova o takový malý rituál, jehož pravidelné provádění nejen prodlužuje životnost spotřebiče, ale také zajišťuje jeho účinnost a spolehlivost.

Proč to vlastně dělat

Hromadění ledu v chladničce není jen drobná nepříjemnost; je to známka energetické neefektivity, která může vést ke zvýšení účtů za elektřinu a zatížení kompresoru chladničky. Toto nahromadění námrazy totiž působí jako izolant, který brání účinnému chlazení chladničky a nutí ji pracovat více, aby udržela požadovanou teplotu, jak vysvětluje web iReceptář, který zároveň zdůrazňuje, že totéž platí i pro mrazák.

Jak často by se měl odmrazovat mrazák? Kdo se bude řídit jednoduchým pravidlem, ušetří zvlášť v dnešní době mnoho peněz za elektřinu

Ideální frekvence odmrazování chladničky je alespoň třikrát ročně. Existuje však několik faktorů, které mohou způsobit, že potřeba odmrazování bude častější:

  • vysoká úroveň vlhkosti ve vaší domácnosti,
  • četnost otevírání dveří chladničky
  • a množství uskladněných potravin.

Jako nejlepší vodítko vám poslouží pozorné sledování tloušťky vrstvy ledu. Jakmile si všimnete výrazného nánosu ( i kdyby jen na malé části zadní stěny), je čas jednat a nečekat. Je to stejné, jako když odmrazujete mrazák, jak informuje web ProŽeny.

Návod krok za krokem

Pro začátek zvolte správný čas: Ideálním obdobím pro odmrazování je zima, protože můžete využít chladný venkovní vzduch a dočasně tak uskladnit potraviny venku. V létě budete muset prokázat trochu více vynalézavosti. Já si obvykle vyhradím část místa v lednici (sem ukládám potraviny jako bonus ještě obalené alobalem, takže déle vydrží) nebo si půjčím od sousedů chladicí boxy a předem si zamrazím dostatek válečků.

žena vyndává rajče iZdroj fotografie: Pexels
Při odmrazování lednice je důležité dodržovat správnou frekvenci – jedině tak se můžete vyhnout všem dlouhodobým problémům
  • Odpojte chladničku ze zásuvky, abyste zabránili jakémukoli nebezpečí ze strany elektrického proudu.
  • Po odpojení ze sítě nechte dveře chladničky a mrazničky otevřené, aby led přirozeně roztál. Chcete-li proces urychlit, umístěte do mrazicího oddílu hrnec s horkou vodou.
  • Na dno chladničky uložte ručníky nebo velký tác, který zachytí tající led a vodu.
  • Pokud jsou vrstvy ledu silné, můžete k jejich odstranění opatrně použít plastovou škrabku.
  • Jakmile všechen led roztaje, využijte příležitosti a vyčistěte vnitřní prostor jemným čisticím prostředkem nebo roztokem jedlé sody a vody. Odstraníte tak i všechny případné přetrvávající pachy a rozlité tekutiny.
  • Nakonec vše dobře vysušte a máte hotovo. Uvidíte, že takto kvalitně odmrazená chladnička bude perfektně fungovat opravdu dlouho.

 A podle zkušeností redaktorek Chalupáři-Zahrádkáři vám s odmrazováním lednice (i mrazáku) může pomoci i glycerin nebo třeba špachtle

Jaké triky používáte při čištění tohoto spotřebiče vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články